Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /mnt/data/accounts/p/pavelhorelica/data/www/meteoaktuality/articles.php:1) in /mnt/data/accounts/p/pavelhorelica/data/www/meteoaktuality/maincore.php on line 221
Meteo Aktuality - Články: Proč nyní nejsou a nebudou studené zimy?
22.07.2018 00:59
Přesný čas
Navigace
· Úvod
· Aktuality
· O nás
· Články
· Odkazy
· Stahování
· Atlas oblaků
· Přehled teorie
· Meteorologický slovník
· Hydrologický slovník
· Klimatologický slovník
· Předpovědní modely
· Historie meteorologie
· Historie počasí
· Světové extrémy počasí
· Kamery online
· Aktuální počasí
· Aktuální teploty
· Aktuální srážky
· Aktuální oblačnost
· Výstrahy
· Počasí na email
· Předpověď na den
· Výhled na týden
· Výhled na měsíc
· Střednědobé předpovědi
· Sezónní výhled
· Předpověď teplot
· Předpověď srážek
· Předpověď větru
· Předpověď oblačnosti
· Předpověď konvekce
· Synoptické mapy
· Meteogramy
· Počasí Evropa a Svět
· Hydrologie
· Bouřky
· Sníh
· Fotoalbum
· Aplikace Yo Window

· Kontaktujte nás
· Vyhledávání na webu
· Registrace
· Otázky a odpovědi

Kontakt
Latest News
Počasí Letní a na konci...
Počasí V polovině týdn...
Počasí Slunečný začá...
Počasí Letní teploty se...
Počasí Teplo do čtvrtka...
Počasí Přestávka od l...
Počasí Teplé a zejména...
Počasí Více srážek op...
O nás Kde, kdy a na co ...
Počasí Často slunečno,...
Poslední články
· O víkendu bude tepl...
· Výhled z 19.7.2018
· Extrémní srážky ...
· Sjízdnost k 19.7.2018
· Průběh srážek na...
Programy
· Meteosymboly 2018 - ... [12]
· Informační zpráva... [20]
· Meteolisty č. 51 (Z... [19]
· Ročenka 2017 [80]
· Informační zpráva... [52]
Rychlý přehled počasí

MSG animace

Podrobněji o počasí:

> Aktuální počasí

> Aktuální teploty

> Aktuální srážky

Kde nás najdete

Doporučujeme

METEOSTANICE HABARTOV

STORMWARNING

VŠE O VODĚ

NÁŠ VESMÍR

POČASÍ NA KARLOVARSKU

POČASÍ NA JIŽNÍ MORAVĚ

POČASÍ NA RYCHNOVSKU

Turistické a přírodní cíle

Krkonošský národní park (KRNAP)

Národní pak Šumava

Národní pak Podyjí

Národní park České Švýcarsko

Sněžka

Babiččino údolí - Ratibořice

Autokemp VN Rozkoš

Český ráj a Prachovské skály

Adršpašské skály a Teplické skály

Český Kras

Moravský Kras

Orlické hory - Zemská brána

Orlické hory - Údolí Peklo

Přírodní park Orlice

NPR Králický Sněžník

Mydlovarský luh a Libický luh

PR Klánovice-Čihadla (Klánovický les)

PP Meandry Botiče a PP Botič-Milíčov

Průhonický park a zámek

Modřanská rokle

Chuchelský háj

Divoká Šárka (PP Šárka-Lysolaje)

Drahaňské údolí (PP Drahaň-Trója)

PR Kokořínský důl

České středohoří

NPR Peklo (ČL)

CHKO Labské pískovce

CHKO Křivoklát

CHKO Slavkovský les

PR Boubínský prales

CHKO Třeboňsko

CHKO Žďárské vrchy a CHKO/NGP Železné hory

CHKO Pálava a Lednicko-Valtický areál

CHKO Litovelské Pomoraví

Poodří

Užitečné stránky

Katalog stránek

Weblinker.cz

Bazar a inzerce zdarma na ybazar.cz

Katalog stránek Začátek.cz

Katalog odkazů.net

LINKOVNÍK

SUPERLINK


Proč nyní nejsou a nebudou studené zimy?
Určitě nelze zapomenout na studené zimy, za studenou zimu můžeme považovat sezónu 2005/2006 a poté zejména sezóny 2008/2009, 2009/2010 a 2010/2011. Poté následovaly, i přes některé opačné předpoklady teplé a deštivější zimy. A co je příčinou? Nevhodné postavení tlakových útvarů nad Evropou, přesněji absence blokující anticyklony nad severním Atlantikem a severní Evropou. Její výskyt nad těmito oblasti je v současné době nepravděpodobný a to patrně až do let 2016 či 2017. Postavení tlakových útvarů nad Atlantikem má vliv na evropské počasí v zimním období. Roli zde hraje též solární aktivita, resp. aktivita slunce, která v minulých letech narůstala a to přesněji od roku 2008, nyní se její nárůst značně projevuje a proto zaznamenáváme opět po několika letech (2007, 2008) teplé zimní sezóny.

S tímto souvisí ukazatele NAO - anglický název, v překladu severoatlantická oscilace a do jisté míry též AO - též anglicky a v překladu arktická oscilace. Tyto ukazatele budou ukazovat převážně kladné hodnoty a za těchto podmínek nemůžeme očekávat studené zimy, nelze konstatovat, že by byly všechny zcela bez sněhu v nižších polohách a stále velmi teplé, ale teplotně nadnormální počasí by v nich mělo jednoznačně převládnout. Dále teplotu a tím pádem i hodnoty ukazatelů NAO a AO ovlivňuje teplota moří a oceánů, kde platí že v případě výskytu chladných vod oceánu západně od Azorských ostrovů se utvoří vhodné podmínky pro vznik pro zimu v Evropě důležitého útvaru v podobě anticyklony.


Zdroj: NOAA.gov

> Průběh indexu NAO od počátku listopadu 2014 a jeho předpověď na nejbližší období ukazuje, že byl záporný skutečně jen výjimečně.

Vysoká aktivita slunce a sluneční skvrny
Rozložení tlakových útvarů v Arktidě a v nižších zeměpisných šířkách ovlivňuje během zimního období sluneční aktivita. Důležitou roli zde hrají sluneční skvrny. Je-li skvrn málo, tak západní cirkulace nad severní polokouli slábne a ze severních oblastí může dále k jihu pronikat studený vzduch - a to vedle Severní Ameriky i nad Evropu.

Pokud sluneční aktivita slábne, tak Index NAO vykazuje záporné hodnoty. V západní Evropě většinou nepanuje JZ proudění a za těchto podmínek vznikne anticyklona nad severní Evropou a i do střední Evropy proudí suchý a studený vzduch ze severních oblastí. Vědci z britské Met Office potvrdily, že existuje souvislost mezi výskytem slunečních skvrn a evropskou zimou, resp. vliv těchto skvrn na průběh počasí v zimě na evropském kontinentu. Nárůst sluneční aktivity pokračoval v roce 2012, což bylo na počasí v Evropě během podzimu a zimy znát, maxima dosáhla aktivita slunce v roce 2013. Při jisté míře zjednodušenosti lze usuzovat, že dalších 5-6 zimních sezón bude v Evropě mírných, větrnějších a deštivých. Převahu teplého J/JZ proudění či maximálně chladného Z/SZ proudění bez zimy v nižších hladinách atmosféry již pozorujeme v centrální Evropě třetí zimní sezónu.

Globální oteplování existuje, ale je nutno si ho vykládat správně. Není možno konstatovat při prvním období, kdy bude na určitém území panovat studenější počasí, že globální oteplování se nekoná či že se konat přestalo. V minulých letech se sice oteplování planety zpomalilo, ale růst celosvětové teploty se v žádném případě nezastavil, není také vyloučeno, že se tento růst v budoucnu zrychlí. Teplota se v průměru na Zemi zvyšuje stále, jen se to neprojevuje konstantním zvyšováním teploty na celém Světě rok co rok. Existují výkyvy, anomálie a klimatické podmínky na Zemi se mění v určitých oblastech rozdílně. Obecně ale přibývá případů význačného počasí, které nespočívá jen v maximálních teplotních rekordech, suchách, povodních, silných bouřkách, ale v určitých oblastech naopak i v silných mrazech, intenzivním sněžení a dalších zimních projevech počasí a to včetně oblastí, kde takové počasí nebylo v minulosti příliš časté, či bylo přímo ojedinělé.

Důkazem jsou extrémy počasí v Evropě, ale i ve Světě. Existují i letos důkazy, že v některých oblastech je skutečně pravá zima, kterou by si tamní obyvatelé jistě rádi odpustili, neboť se potýkají s extrémním množstvím sněhu ve městech a též s výraznými mrazy. Podle těchto výše uvedených faktů se s takovýmto počasím ve střední Evropě potýkat v nejbližší době nebudeme, otázkou bude, jaké budou zimní sezóny po zeslabení sluneční aktivity a po vytvoření podmínek pro vhodné postavení tlakových útvarů nad evropským kontinentem.

Jak vyšla předpověď Svatomartinské husy na letošní zimu?

Rozdělme tuto předpověď do několika období, obecně je nutno opět konstatovat, že není možno ji vztahovat na celé území ČR. Též je nutno poznamenat, že se jedná o zajímavost, o lidovou meteorologii, na kterou není v dnešní době kladen nijak velký důraz.

a) Lehké mrazy před Vánocemi a příležitostné malé množství sněhu - před Vánocemi panovalo spíše teplé počasí, teploty často vystupovaly nad 5°C, místy i nad 10°C. Převažovaly přechody teplých front.

b) Vánoce a zejména po vánoční období na sněhu - během svátků došlo v ČR skutečně k průniku mrazivého vzduchu od severu, nějaké srážky se také objevily a i v nížinách ležela slabá sněhová pokrývka.

c) Sníh po Novém Roce, do 7. ledna roztaje - oteplení přišlo nakonec dříve než se očekávalo a než očekávala tato prognóza a to hned na Nový Rok.

d) Poté cca týden bez sněhu, dlouhodobější sněhová pokrývka být neměla - sníh v nižších polohách byl v lednu vzácný, objevil se na východě území, pro Čechy prognóza nevyšla. Kolem 10. ledna došlo navíc k tání sněhu i z horských oblastí.

e) Další sněhová pokrývka na konci února, možná i větší množství - to ovšem už skutečně nevypadá, srážky budou v nižších polohách dešťové.

f) Březen už bez sněhu, alespoň od středních poloh níže - dlouhodobé modely tuto variantu zatím potvrzují, nadprůměrné teploty a podprůměrné srážky.

Obecně - zima měla být chladnější než minulá, (2013/2014) ale i tak nadprůměrně teplá. Chybět měly hluboké mrazy. (podobně např. těm z února 2012) Na horách měl sníh ležet trvale.

Pokud budeme předběžně hodnotit s přihlédnutí k prognózám na tento týden a ke klimatickému výhledu pravděpodobnostních odchylek na březen, je možno konstatovat, že v obecné rovině předpověď podle husy vyšla. Poté je už na detailnějším zkoumání, jak vyšla předpověď různých období, do kterých lze předpověď rozdělit (viz výše) a ve vztahu k danému území. Nejlépe je vztahovat předpověď k místu, kde kachna žila a tím jsou střední Čechy. Nelze ovšem od prognózy chtít úplné detaily ve smyslu, že sníh a mráz panoval, ale oteplení přišlo o 3 dny dříve než praví předpověď - v takové předpovědi je nutno daná období brát s větší rezervou a je v ní také časté uváděno obecněji např. kratší období, cca týden, atp.

Barevné rozlišení: (berte stejně jako prognózu samotnou jen orientačně)
Vyšlo, vyšlo částečně, nevyšlo.

V obecné rovině předpověď vyšla: chladnější než loňská, ale přesto nadprůměrně teplá, bez silných mrazů, na horách sníh trvale. Pro přesnost ale počkejme na vyhodnocení klimatologických statistik za celou zimní sezónu.

Literatura: Dvořák, P. Pozorování a předpovědi počasí, 2012
Zdroj předpovědi: Svítek, V. prostřednictvím RNDr. Dvořáka, P.

Související články:

1 > Jaké bude jaro 2015?
2 > Výhled z 22.2.2015
3 > Proč není zima?
4 > Teplé počátky ledna
5 > Teplo nebo zima?

MA 23.2.2015 10:44
Sdílej to - Novinky
Sociální sítě:
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook Like:


Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště senebo se registrujte pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.
Textová reklama

> Luckyart - reklamní agentura

> Jooble - práce v ČR

> E-shop se superpotravinami

> Zdravotní magazín

> Stropní ventilátory, a nebude vám horko

> Knihovna Chrášťany, Obec Chrášťany

Chcete zde mít svůj banner nebo textový odkaz na Vaše stránky? Je to možné, pokud dojde ke vzájemné výměně odkazů. Zde se budou zobrazovat reklamy na stránky nesouvisející s naší činností, které mají zájem o výměnu odkazů. Je možné sjednat lepší pozici reklamy na našem webu. Lepší pozici mají automaticky veškeré odkazy na stránky společností, které s námi spolupracují a odebírají od nás informace. V případě zájmu či jakýchkoli dotazů k reklamě, spolupráci či podpoře nám napište na info@meteoaktuality.cz.

Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Organizace a stránky

Naše logo:

TOPlist

Náš partner pro design:

TOPlist

Hlavní evropské meteorologické organizace:

Stránky o počasí:

TOPlist

TOPlist

Dílčí povodí:

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Mapy a data

Rychlý přehled počasí a klimatu:

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Může se hodit

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Vygenerované za: 0.09 sekund - 23 Dotazů(y) 3,926,323 návštěv