Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /mnt/data/accounts/p/pavelhorelica/data/www/meteoaktuality/articles.php:1) in /mnt/data/accounts/p/pavelhorelica/data/www/meteoaktuality/maincore.php on line 221
Meteo Aktuality - Články: Předpovídání srážek pro území České Republiky
22.07.2018 01:02
Přesný čas
Navigace
· Úvod
· Aktuality
· O nás
· Články
· Odkazy
· Stahování
· Atlas oblaků
· Přehled teorie
· Meteorologický slovník
· Hydrologický slovník
· Klimatologický slovník
· Předpovědní modely
· Historie meteorologie
· Historie počasí
· Světové extrémy počasí
· Kamery online
· Aktuální počasí
· Aktuální teploty
· Aktuální srážky
· Aktuální oblačnost
· Výstrahy
· Počasí na email
· Předpověď na den
· Výhled na týden
· Výhled na měsíc
· Střednědobé předpovědi
· Sezónní výhled
· Předpověď teplot
· Předpověď srážek
· Předpověď větru
· Předpověď oblačnosti
· Předpověď konvekce
· Synoptické mapy
· Meteogramy
· Počasí Evropa a Svět
· Hydrologie
· Bouřky
· Sníh
· Fotoalbum
· Aplikace Yo Window

· Kontaktujte nás
· Vyhledávání na webu
· Registrace
· Otázky a odpovědi

Kontakt
Latest News
Počasí Letní a na konci...
Počasí V polovině týdn...
Počasí Slunečný začá...
Počasí Letní teploty se...
Počasí Teplo do čtvrtka...
Počasí Přestávka od l...
Počasí Teplé a zejména...
Počasí Více srážek op...
O nás Kde, kdy a na co ...
Počasí Často slunečno,...
Poslední články
· O víkendu bude tepl...
· Výhled z 19.7.2018
· Extrémní srážky ...
· Sjízdnost k 19.7.2018
· Průběh srážek na...
Programy
· Meteosymboly 2018 - ... [12]
· Informační zpráva... [20]
· Meteolisty č. 51 (Z... [19]
· Ročenka 2017 [80]
· Informační zpráva... [52]
Rychlý přehled počasí

MSG animace

Podrobněji o počasí:

> Aktuální počasí

> Aktuální teploty

> Aktuální srážky

Kde nás najdete

Doporučujeme

METEOSTANICE HABARTOV

STORMWARNING

VŠE O VODĚ

NÁŠ VESMÍR

POČASÍ NA KARLOVARSKU

POČASÍ NA JIŽNÍ MORAVĚ

POČASÍ NA RYCHNOVSKU

Turistické a přírodní cíle

Krkonošský národní park (KRNAP)

Národní pak Šumava

Národní pak Podyjí

Národní park České Švýcarsko

Sněžka

Babiččino údolí - Ratibořice

Autokemp VN Rozkoš

Český ráj a Prachovské skály

Adršpašské skály a Teplické skály

Český Kras

Moravský Kras

Orlické hory - Zemská brána

Orlické hory - Údolí Peklo

Přírodní park Orlice

NPR Králický Sněžník

Mydlovarský luh a Libický luh

PR Klánovice-Čihadla (Klánovický les)

PP Meandry Botiče a PP Botič-Milíčov

Průhonický park a zámek

Modřanská rokle

Chuchelský háj

Divoká Šárka (PP Šárka-Lysolaje)

Drahaňské údolí (PP Drahaň-Trója)

PR Kokořínský důl

České středohoří

NPR Peklo (ČL)

CHKO Labské pískovce

CHKO Křivoklát

CHKO Slavkovský les

PR Boubínský prales

CHKO Třeboňsko

CHKO Žďárské vrchy a CHKO/NGP Železné hory

CHKO Pálava a Lednicko-Valtický areál

CHKO Litovelské Pomoraví

Poodří

Užitečné stránky

Katalog stránek

Weblinker.cz

Bazar a inzerce zdarma na ybazar.cz

Katalog stránek Začátek.cz

Katalog odkazů.net

LINKOVNÍK

SUPERLINK


Předpovídání srážek pro území České Republiky
Srážky patří nejen v rámci našeho území k nejhůře předpověditelným jevům, hned vedle bouřek. Existují určité zásady, kterých je dobré se z hlediska našeho území při předpovídání srážek držet. O prognózách obecně už zde vyšly nějaké texty, pojďme si to nyní trochu shrnout a přidat snad i něco nového.

Výskyt srážek předpovídáme na základě existence srážkově významné oblačnosti, mezi takové oblaky patří nejčastěji v letním období oblaky konvekční, tedy Cumulonimbus, ale i oblaky vrstevnaté jako je Nimbostratus, Stratus. Méně často pak vyvinutý Cumulus, dále Stratocumulus a Altocumulus. Z oblaků Cb, Cu, Sc, se dočkáme lokálních přeháněk či bouřek a ty jsou předpověditelné nejhůře. Oblaky Sc přinášejí jen slabé srážky. Z oblaků Ns, St či někdy As prší trvaleji, někdy i intenzivně a tedy vydatně. Podívejme se nyní na objasnění některých souvisejících pojmů.

Četnost výskytu srážek – jinými slovy kolik srážek se na území ČR vyskytuje, jak jsou srážky časté. Podle toho rozlišujeme:

i) Ojedinělý výskyt (do 25% území ČR, srážky se objeví jaksi tu a tam, pravděpodobnost jejich výskytu v ČR je nízká či velmi nízká)
ii) Místní výskyt (do 50% území ČR, srážky se objeví lokálně, četněji než v případě jejich ojedinělého výskytu, pravděpodobnost výskytu srážek je tzv. 50 na 50)
iii) Výskyt na většině území (od 30 do 70% území ČR, srážky se objevují na více než polovině našeho území, pravděpodobnost jejich výskytu je velká)
iv) Výskyt na celém území (na více než 70% území ČR, srážky se objevují na úplně celém nebo na téměř celém území, pravděpodobnost jejich výskytu je velmi vysoká, tj. nejvyšší)

Charakter srážek – tím rozumíme o jaký druh srážek jde z časového a prostorového hlediska. Rozlišujeme tedy:

i) Srážky v přeháňkách (velmi lokální, podoba přeháněk a bouřek)
ii) Srážky občasné (srážky přerušované, jejich výskyt se opakuje)
iii) Srážky trvalé (nebo tzv. trvalejší, které se vyskytují delší dobu v kuse)
Přeháňky jsou lokálním druhem srážek a objevují se tedy často ojediněle nebo místy z hlediska četnosti. Na frontách, anebo bezprostředně za nimi se mohou objevovat i na většině území nebo na celém území.
Déšť či sněžení se objevují spíše na většině nebo na celém území, ale určitě se mohou objevit i místy nebo také ojediněle. Avšak oproti přeháňkám se s ojedinělým výskytem těchto srážek setkáme méně často.

Intenzita srážek – udává „sílu“ srážek. Jak silné jsou dané srážky a to srážky trvalé, občasné nebo v přeháňkách. Intenzitu srážek měříme ve spadlém úhrnu srážek za daný časový úsek, zpravidla za hodinu. Rozlišujeme tak:

i) Intenzitu velmi slabou (odpovídá úhrnu do 1mm/h)
ii) Intenzitu slabou (odpovídá úhrnu nad 1mm/h)
iii) Intenzitu mírnou
iv) Intenzitu silnou
v) Intenzitu velmi silnou

Vydatnost srážek – je výsledkem intenzity a charakteru srážek. Srážky velmi slabé trvající 5 hodin nebudou tak vydatné jako srážky silné trvající 1 hodinu.
Přesuňme pozornost k předpovídání srážek, jejich charakteru, četnosti a intenzity tak, aby byla prognóza co možná nejsrozumitelnější a zároveň nepřesnější. Podobně jako u prognózy teplot na území ČR to není vždy jednoduché, obzvláště při některých synoptických situacích, kde se přidává i problém s lokalizací srážek a vydatných srážek.

Předpovídáme tedy zpravidla „oblačno, místy přeháňky“ (místní výskyt jevu) nebo „zataženo s deštěm“ (zde rozumíme výskyt jevu na celém území) či „zataženo a na většině území déšť“ . Předpovědět můžeme i intenzitu srážek „oblačno, ojediněle slabé přeháňky“. Z hlediska území ČR může jít o rozdílnou četnost i intenzitu srážek a často k takovým situacím dochází. Proto musíme prognózu trochu rozdělit a bude delší, může se tak zdát složitější. Předpovíme například „v Čechách zataženo s deštěm, na Moravě a ve Slezsku srážky pouze místy“ nebo „v Čechách oblačno, od západu přeháňky a místy bouřky. Na Moravě a ve Slezsku zataženo a od jihozápadu déšť, místy vydatnější“. Pokud se srážky objeví pouze velice ojediněle a jejich výskyt na druhou stranu nelze v ČR zcela vyloučit (pravděpodobnost výskytu srážek v ČR je 5% nebo i nižší, ale jednoduše tu je), můžeme četnost v předpovědi upřesnit například takto: „polojasno, při zvětšené oblačnosti velmi ojediněle přeháňky nebo bouřky, zejména na horách“. Právě v horských oblastech je vždy největší pravděpodobnost výskytu srážek a pokud se nikde jinde nepředpokládají a právě na horách je malá pravděpodobnost jejich výskytu, pak je nutné je do spolehlivé předpovědi určitě začlenit. Použít můžeme i slovo „výjimečně přeháňky“, které nám v prognóze říká ještě nižší pravděpodobnost výskytu srážek na území ČR než při jejich ojedinělém výskytu. Naopak, když se očekávají srážky na celém území, předpovídáme pak zpravidla jejich trvalost a lokální vydatnost. Tak prognóza bude nejlépe znít „zataženo s deštěm, místy trvalým a vydatným“.

Na základě výše uvedeného předpovídáme dle předpovědních podkladů (modelové výstupy) konkrétní srážkové úhrny pro území ČR, které jsou součástí každé kompletní krátkodobé předpovědi počasí, aneb jinými slovy kolik u nás při daných srážkách o určité četnosti, intenzitě a charakteru naprší. Předpovídáme tedy srážkový úhrn a to k danému dni, na který předpověď zní, půjde tedy o akumulaci maximálních úhrnů srážek za 24 hodin. Srážkový úhrn předpovídáme podobně jako teploty vzduchu v určité rozmezí s tím, že toto rozmezí může být jakkoli široké a mít různou škálu. Srážky se v ČR často nevyskytují na úplně celém území, až na určité výjimky při rozsáhlých srážkově významných oblačných systémech přecházejících celé naše území – zpravidla od západu na východ (častěji v létě) nebo od jihu k severu (častěji v zimě). Proto bude rozmezí předpovídaného úhrnu pro ČR začínat často nulou. Většinou se totiž u nás najdou místa, kde skutečně pršet nebude, nebo půjde o srážky zanedbatelné pod hranici měřitelnosti ohledně celých čísel, ve kterých předpovídáme. Horní hranice rozmezí pak bude různá, velmi široké rozpětí mezi spodní a horní hranicí bude v letním období, kdy se objevují prudké konvekční, ale hodně lokální srážky. Taková předpověď srážkového úhrnu může znít na 0 až 30mm, nebo i 0 až 50mm – což můžeme vyjádřit též uvedením „srážky do 30 nebo do 50mm“. Obvykle předpovídáme v nižších rozpětích rozmezí, většinou 0 až 3mm, 0 až 5mm, 0 až 8mm, 0 až 10mm a podobně podle toho, jaké maximální úhrny lze na našem území očekávat. Pokud se objeví srážky skutečně na celém území a půjde tedy o rozsáhlé pásmo trvalého deště, nemusí rozmezí předpovědi úhrnů srážek začínat nulou, ale může začínat jedničkou, ale i vyšším číslem. Předpovíme tedy například „srážky 1 až 10mm, 3 až 15mm, 3 až 20mm či 5 až 20mm“ ve výjimečnějších případech. Též nemusejí být srážkové úhrny na celém území ČR rovnoměrné a proto musíme předpověď úhrnů rozdělit. Tak například „v Čechách 0 až 10mm, na Moravě a ve Slezsku 3 až 15mm, lokálně až 30mm“. To je typický příklad trvalých a vydatných srážek, které nezasáhnou celé území ČR a v Čechách, dle uvedeného příkladu, bude tedy pršet spíše místy a pouze slabě. Ve výjimečných případech je situace velmi komplikovaná obrovským rozdílem, podobně jako u teplot. Proto může předpověď úhrnu znít „v Čechách 2 až 15mm, na SV/V až 25mm a na Z/SZ 0 až 10mm, na východě Moravy, ve Slezsku místy 40mm“. Občas je nutné takto komplikovaně stejně jako očekávané teploty, tak i srážkové úhrny v ČR rozepsat pro lepší přehlednost kolik kde přesně naprší a kde by měly být srážky tedy zcela zanedbatelné, kde vydatnější a kde opravdu vydatné s možností nějaké odezvy dle aktuálního stavu hydrologické situace. Předpoklad lze také shrnout jako „0 až 25mm, na Moravě a ve Slezsku místy až 40mm“ nebo dokonce velmi stručně jako „0 až 40mm“, což lze označit ovšem za docela zavádějící informaci, která neříká, kde může spadnout 25mm či až 40mm srážek, ale dává pravděpodobnost spadu těchto úhrnů kamkoli do ČR. I zde budeme používat pojmy četnosti, například „0 až 5mm, ojediněle 15mm“ nebo „3 až 10mm, místy 20mm“ a podobně.

Závěrem je možno konstatovat, že prognózy výskytu srážek na území ČR i jejich úhrnů pro daný den mohou někdy znít složitě, avšak je tomu zpravidla tak, kdy to situace skutečně vyžaduje podobně jako u teplot. Lze-li vyjádřit prognózu srážek jednodušeji, nejlépe stručně (slovní prognóza) anebo jedním rozmezím (prognóza úhrnů), tak by to tak mělo být vyjádřeno. Ještě jednou tedy příklad „bude zataženo s občasným deštěm nebo přeháňkami, srážkový úhrn 0 až 15mm“. Tato prognóza nám říká, že v ČR se budou na celém území (dle výše uvedené definice) objevovat přerušované dešťové srážky nebo případně srážky v přeháňkách a mohou se najít místa, kde se srážky neobjeví nebo budou zcela zanedbatelné, maximální úhrn by však neměl překročit 15mm. Opět tu máme ale určitou šanci, že mírně může být maximální úhrn na některém místě překročen, jde opět o převažující maximální srážkové úhrny v ČR.

Související články:

1 > Předpovídání teplot pro území České Republiky
2 > Zásady předpovídání počasí
3 > Předpověď tlaku a jeho tendence
4 > Předpověď teploty a prvků s ní spojených
5 > Předpověď oblačnosti a srážek
6 > Předpovědi počasí, aneb snaha odhadnout velký atmosférický komplex

MA 11.9.2017 23:02
Sdílej to - Novinky
Sociální sítě:
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook Like:


Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště senebo se registrujte pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.
Textová reklama

> Luckyart - reklamní agentura

> Jooble - práce v ČR

> E-shop se superpotravinami

> Zdravotní magazín

> Stropní ventilátory, a nebude vám horko

> Knihovna Chrášťany, Obec Chrášťany

Chcete zde mít svůj banner nebo textový odkaz na Vaše stránky? Je to možné, pokud dojde ke vzájemné výměně odkazů. Zde se budou zobrazovat reklamy na stránky nesouvisející s naší činností, které mají zájem o výměnu odkazů. Je možné sjednat lepší pozici reklamy na našem webu. Lepší pozici mají automaticky veškeré odkazy na stránky společností, které s námi spolupracují a odebírají od nás informace. V případě zájmu či jakýchkoli dotazů k reklamě, spolupráci či podpoře nám napište na info@meteoaktuality.cz.

Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Organizace a stránky

Naše logo:

TOPlist

Náš partner pro design:

TOPlist

Hlavní evropské meteorologické organizace:

Stránky o počasí:

TOPlist

TOPlist

Dílčí povodí:

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Mapy a data

Rychlý přehled počasí a klimatu:

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Může se hodit

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Vygenerované za: 0.08 sekund - 23 Dotazů(y) 3,926,333 návštěv