Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /mnt/data/accounts/p/pavelhorelica/data/www/meteoaktuality/articles.php:1) in /mnt/data/accounts/p/pavelhorelica/data/www/meteoaktuality/maincore.php on line 221
Meteo Aktuality - Články: Mlha, jako pára nad hrncem
22.07.2018 00:53
Přesný čas
Navigace
· Úvod
· Aktuality
· O nás
· Články
· Odkazy
· Stahování
· Atlas oblaků
· Přehled teorie
· Meteorologický slovník
· Hydrologický slovník
· Klimatologický slovník
· Předpovědní modely
· Historie meteorologie
· Historie počasí
· Světové extrémy počasí
· Kamery online
· Aktuální počasí
· Aktuální teploty
· Aktuální srážky
· Aktuální oblačnost
· Výstrahy
· Počasí na email
· Předpověď na den
· Výhled na týden
· Výhled na měsíc
· Střednědobé předpovědi
· Sezónní výhled
· Předpověď teplot
· Předpověď srážek
· Předpověď větru
· Předpověď oblačnosti
· Předpověď konvekce
· Synoptické mapy
· Meteogramy
· Počasí Evropa a Svět
· Hydrologie
· Bouřky
· Sníh
· Fotoalbum
· Aplikace Yo Window

· Kontaktujte nás
· Vyhledávání na webu
· Registrace
· Otázky a odpovědi

Kontakt
Latest News
Počasí Letní a na konci...
Počasí V polovině týdn...
Počasí Slunečný začá...
Počasí Letní teploty se...
Počasí Teplo do čtvrtka...
Počasí Přestávka od l...
Počasí Teplé a zejména...
Počasí Více srážek op...
O nás Kde, kdy a na co ...
Počasí Často slunečno,...
Poslední články
· O víkendu bude tepl...
· Výhled z 19.7.2018
· Extrémní srážky ...
· Sjízdnost k 19.7.2018
· Průběh srážek na...
Programy
· Meteosymboly 2018 - ... [12]
· Informační zpráva... [20]
· Meteolisty č. 51 (Z... [19]
· Ročenka 2017 [80]
· Informační zpráva... [52]
Rychlý přehled počasí

MSG animace

Podrobněji o počasí:

> Aktuální počasí

> Aktuální teploty

> Aktuální srážky

Kde nás najdete

Doporučujeme

METEOSTANICE HABARTOV

STORMWARNING

VŠE O VODĚ

NÁŠ VESMÍR

POČASÍ NA KARLOVARSKU

POČASÍ NA JIŽNÍ MORAVĚ

POČASÍ NA RYCHNOVSKU

Turistické a přírodní cíle

Krkonošský národní park (KRNAP)

Národní pak Šumava

Národní pak Podyjí

Národní park České Švýcarsko

Sněžka

Babiččino údolí - Ratibořice

Autokemp VN Rozkoš

Český ráj a Prachovské skály

Adršpašské skály a Teplické skály

Český Kras

Moravský Kras

Orlické hory - Zemská brána

Orlické hory - Údolí Peklo

Přírodní park Orlice

NPR Králický Sněžník

Mydlovarský luh a Libický luh

PR Klánovice-Čihadla (Klánovický les)

PP Meandry Botiče a PP Botič-Milíčov

Průhonický park a zámek

Modřanská rokle

Chuchelský háj

Divoká Šárka (PP Šárka-Lysolaje)

Drahaňské údolí (PP Drahaň-Trója)

PR Kokořínský důl

České středohoří

NPR Peklo (ČL)

CHKO Labské pískovce

CHKO Křivoklát

CHKO Slavkovský les

PR Boubínský prales

CHKO Třeboňsko

CHKO Žďárské vrchy a CHKO/NGP Železné hory

CHKO Pálava a Lednicko-Valtický areál

CHKO Litovelské Pomoraví

Poodří

Užitečné stránky

Katalog stránek

Weblinker.cz

Bazar a inzerce zdarma na ybazar.cz

Katalog stránek Začátek.cz

Katalog odkazů.net

LINKOVNÍK

SUPERLINK


Mlha, jako pára nad hrncem
Jak bylo již v teoretických popisech mnohokrát řečeno, mlha je oblak vyskytující se u zemského povrchu, respektive v blízkosti pozorovatele a tato zhoršuje prostorovou dohlednost u zemského povrchu pod 1km. Jinak hovoříme o takzvaně méně významné mlze, kterou nazýváme správně kouřmem. Mlhu považujeme za oblak druhu Stratus, avšak mlhy od ostatních oblaků oddělujeme, neboť pokud se jedná o výskyt kondenzované vodní páry u zemského povrchu, nehovoříme o oblaku, ale o mlze. Pokud se bude oblak Stratus nacházet ve výšce 1 000 m n.m., tak v oblasti, kde se nachází v této hladině zemský povrch, nějaký horský masiv, budeme hovořit o mlze. V oblasti, kde zemský povrch dosahuje například maximálně 400m n.m. nebo i méně, půjde o oblak a stav počasí bude hodnocen jako zataženo. V teorii bylo též zmíněno, že rozeznáváme několik druhů mlh a to dle procesu jejich vzniku. V dalším textu se budeme věnovat spíše vlivům, které působí na vznik mlh, jejich transformaci či zánik.

Proč vznikají mlhy? Též může otázka znít proč vznikají oblaky? Odpověď bude podobná, protože dochází k souhře podmínek, které způsobují kondenzaci vodní páry a tato je tedy pouhým okem viditelná. V případě, kdy hovoříme o mlze, jde o souhrnu vhodných podmínek pro kondenzaci u zemského povrchu. Ve vzduchu o určité teplotě je vždy obsažen určitý podíl vodní páry, hovoříme o nenasyceném vzduchu. Vzduch není suchý, ale není ani nasycený. Pokud se tento podíl vodní páry zvýší na 100%, jde o vzduch nasycený vodní párou. Za předpokladu, že teplota vzduchu dosáhne teploty, při které se nemůže vzduch již více nasytit, dojde ke kondenzaci. Přítomná vodná pára je ve vzduchu viditelná a vzniká tedy mlha.

Kdy u nás vznikají mlhy nejčastěji? V období, kdy jsou nejvhodnější podmínky pro vznik mlh, popsané v předchozím odstavci. Tímto obdobím, kdy je sluneční svit slabý, zemský povrch má k vychládání více času, je období podzimu a zimy. Jde zejména o druhou polovinu podzimu (počítáme dle klimatologického dělení období, tedy cca od poloviny října) a první polovinu zimy (do cca poloviny ledna). V tomto období vzniká na našem území dle konkrétní synoptické situace nejvíce mlh. Ke vzniku mlhy je zapotřebí též vhodná synoptická situace. Mlh existuje více druhů, málo se setkáme s mlhami frontálními, což jsou oblaky nízkého patra u zemského povrchu při přechodu fronty (hlavně horské polohy), též s mlhami z vypařování. Tyto mlhy mohou vzniknout z vypařování vlhkosti z povrchu (zejména lesa či vodní plochy), kdy nad teplejší povrch dojde k nasunutí studeného vzduchu (vypařování z vodní hladiny nejčastěji na konci léta a na počátku podzimu, kdy se významněji ochladí po horkém počasí a voda je v daném okamžiku teplejší než okolní vzduch). Častěji se setkáme s mlhami advekčními, které vznikají opačně než uvedený typ v předchozí větě. Jde o advekci teplého vzduchu nad studenější povrch. A nejčastěji se vyskytují mlhy radiační, které vznikají naopak na základě ochlazování zemského povrchu. K tomu u nás dochází nejvíce právě ve výše jmenovaném období. K onomu vychládání však musí být dány další podmínky, které jsou závislé na synoptické situaci. Platí nutnost splnění tří základních podmínek pro intenzivní radiační ochlazování, tedy malá nebo žádná oblačnost, bezvětří a přísun studenějšího vzduchu. Ideálně tyto doplněné delšími noci (což je opět nejvíce splněno v uvedeném období) a také zdrojem vlhkosti (tím jsou zejména větší vodní plochy, kolem kterých vznikají mlhy nejčastěji a to nejen mlhy radiační). S mlhami se u nás naopak nesetkáváme nebo setkáváme jen minimálně ve druhé polovině jara a v létě, zhruba od poloviny dubna, ale hlavně od května do poloviny července nebo začátku srpna. Poté nastává období, kdy začínají být podmínky pro vznik radiačních mlh vhodnější. Ostatní druhy mlh se objevují méně často. Takže radiační mlhy vznikají nejčastěji za předpokladu vlivu rozsáhlé anticyklony, která se pozvolna přesouvá přes naše území a přináší typický průběh počasí – malou nebo žádnou oblačnost, intenzivní ochlazování od doby po západu Slunce do jeho východu a minimální nebo žádné proudění. Řeč je zajisté o výše uvedeném období, uprostřed léta za takové situace radiační mlhy zpravidla nevznikají.

Proč se mlhy špatně předpovídají? Protože jejich vznik a chování jsou ovlivněny mnoha faktory a na předpovědi vývoje těchto faktorů při předpovědi vzniku, chování či zániku mlh hodně záleží. Mlhy jsou většinou lokální nebo velmi lokální záležitostí. Pokud se transformují na rozsáhlý oblak Stratus (viz definice v úvodu textu), tak už není prognóza tak složitá. K takové situaci dochází nejčastěji na konci podzimu a v první polovině zimy, kdy je sluneční svit u nás nejslabší a noci jsou nejdelší. V tomto období, pokud nedojde ke změně synoptické situace a zůstávají zachovány vhodné podmínky pro setrvání mlhy ve výšce (teplotní inverze), nemusí dojít k rozušení rozsáhlé vrstvy oblaku Stratus i několik dní, výjimečně několik desítek dní. Mlha vzniká na základě ochlazování povrchu, takže její vznik začíná od povrchu. V prvotní fázi jde o mlhu přízemní, o chuchvalce mlhy dle podmínek nad konkrétním místem. Vznik mlhy zastaví například slabý vánek a stávající vytvořenou mlhu přesune do jiné oblasti. Nad oblastí, kde se tato původně nacházela, již nová nevzniká a to do doby, než daný vánek ustane a obnoví se vhodné podmínky pro její vývoj. V takovém případě jde tedy o chuchvalce mlhy, kdy se tato objevuje lokálně nebo o vzdálenou mlhu od místa pozorování. Stále hovoříme o přízemní mlze, která neměla možnost se rozšířit, tedy zesílit. O sílení mlhy jde v případě pokračujících podmínek pro radiační ochlazování. Pokud pokračuje radiační ochlazování, ochlazuje se vzduch výše a mlha sílí, jinými slovy se rozšiřuje do výšky. Opět, pokud přestanou být nad daným územím vhodné podmínky pro její další rozvoj, mlha zanikne anebo je prouděním přesunuta úplně jinam. Proto se nad daným místem může mlha utvořit a za několik málo minut nad ním nemusí vůbec existovat. Obloha je v těchto případech stále rozeznatelná, zpravidla jasná nebo polojasná a je viditelné případné měsíční světlo. Pokud pokračují podmínky mlha sílí a v nejvhodnějším období pro vznik mlh může být i dosti silná a zasahovat poměrně vysoko. To už jde o mlhu s tím, že nelze rozeznat oblohu nad ní, nejsou postupně patrné ani obrysy měsíčního nebo slunečního kotouče. Dále se mlha chová též podle podmínek. Pokud je slabá, většinou se několik minut či hodin po východu Slunce rozpustí. Pokud je silná, její rozpuštění trvá poté do odpoledních hodin a v období s nejnižším slunečním svitem k jejímu rozpuštění nedojde. A mlha, dle výšky inverzního bodu, setrvává nad daným územím. Pokud trvá druhý den, zpravidla se zvedá od povrchu a nad daným územím panuje zataženo (podoba oblaku Stratus) a silné kouřmo, tedy pouze slabá mlha. To platí zpravidla přes den, kdy může vanout slabý vánek. K večeru často opět klesá do nižších výšek a kouřmo sílí či se mění v mlhu i v nížinách. Ve vyšších a horských polohách jsou mlhy zpravidla trvalé a husté, neboť inverzní bod se nachází níže. V nížinách je poté zataženo a kouřmo, střídavě s mlhou různé hustoty do doby, než nastanou vhodné podmínky pro rozušení mlhy/mlhy ve výšce a k tomu může dojít při zesílení proudění, kdy pronikne do nižších vrstev teplejší vzduch a mlhu rozpustí nebo při celkové změně synoptické situace v podobě nástupu cyklonálního počasí s přechodem studené fronty či jiné fronty, která způsobí rychlejší vítr, přibývání frontálních oblaků s případným výskytem srážek. Na základě toho je nutno chování mlhy a její tranformaci předpovídat. Sebemenší změna v očekávaném vývoji povětrnostní situace může znamenat, že se mlha například vůbec nerozpustí a bude pokračovat zataženo a mlhavo, anebo že se rozpustí jen na určité části daného území, kde se podmínky změní natolik, že dojde k rozrušení mlhy. Mnohdy jde o území od sebe vzdálená jen několik málo kilometrů podobně, jako při výskytu lokálních letních přeháněk nebo bouřek. Toto území může patřit jednomu městu, proto se na jedné straně většího města může držet mlha a na druhé být například od rána zcela jasno, maximálně slabé kouřmo v podobě vzdálené mlhy či přímo vzdálená mlha, která je viditelná z druhé strany města. V našich největších městech (hlavní a krajská města) je to poměrně časté, může ovšem jít i o menší města, kde je lokálnost výskytu mlhy patrná.

Z hlediska aktuálního období máme před sebou právě období s nejvyšší pravděpodobností výskytu mlh/mlh ve výšce. A současná synoptická situace (pozvolný postup tlakové výše přes střední Evropu k východu) jim náramně „nahrává do karet“. Proto se lokálně s mlhami každý den setkáváme, jsou zatím lokálně omezené a soustřeďují se především do sníženin a do okolí vodních ploch – typicky údolí Vltavy, Berounky, středního a dolního Labe+Ohře, Moravy či Odry z hlediska našeho území. Dále velmi blízké okolí jakýchkoli vodních ploch, zejméně větších rybníků nebo nádrží.

O mlhách je možné napsat podobně jako o bouřkách a konvekci obecně velmi tlustou knihu a stále nebude řečeno vše, co by detailně popsalo chování těchto meteorologických jevů. Na závěr snad jen dodejme, že mlha jako meteorologický jev, který se vyjadřuje v podobě takzvaného průběhu počasí v daném pozorovacím termínu a v případě nerozeznání oblohy vlivem výskytu mlhy jde o samostatný stav oblohy (9 – obloha nerozeznána), patří do hydrometeorů, stejně jako srážky v přeháňkách. Bouřky spadají ovšem jinam a to do elektrometeorů. Nicméně pouze bouřky (bleskové výboje a jejich zvukové projevy), samotná přeháňka s bouřkou spojená je stále jen přeháňkou. To už ale otevíráme trochu letní téma a to si nechme třeba alespoň na jaro, kdy nás nebudou čekat mlhavé dny, ale dny s prvními bouřkami.

Související články:

1 > Jak vznikají mlhy?
2 > Kde sledovat oblačnost?

MA 18.10.2017 22:11
Sdílej to - Novinky
Sociální sítě:
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook Like:


Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště senebo se registrujte pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.
Textová reklama

> Luckyart - reklamní agentura

> Jooble - práce v ČR

> E-shop se superpotravinami

> Zdravotní magazín

> Stropní ventilátory, a nebude vám horko

> Knihovna Chrášťany, Obec Chrášťany

Chcete zde mít svůj banner nebo textový odkaz na Vaše stránky? Je to možné, pokud dojde ke vzájemné výměně odkazů. Zde se budou zobrazovat reklamy na stránky nesouvisející s naší činností, které mají zájem o výměnu odkazů. Je možné sjednat lepší pozici reklamy na našem webu. Lepší pozici mají automaticky veškeré odkazy na stránky společností, které s námi spolupracují a odebírají od nás informace. V případě zájmu či jakýchkoli dotazů k reklamě, spolupráci či podpoře nám napište na info@meteoaktuality.cz.

Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Organizace a stránky

Naše logo:

TOPlist

Náš partner pro design:

TOPlist

Hlavní evropské meteorologické organizace:

Stránky o počasí:

TOPlist

TOPlist

Dílčí povodí:

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Mapy a data

Rychlý přehled počasí a klimatu:

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Může se hodit

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Vygenerované za: 0.08 sekund - 23 Dotazů(y) 3,926,308 návštěv