Rozsáhlá a mohutná tlaková výše - týden beze srážek a výrazná teplotní inverze, včetně Vánoc
Přidal/a Meteo Aktuality dne 18.12.2016 13:46
SITUACE Po celý týden a pravděpodobně i dále bude počasí nad celou střední Evropou určovat mohutná a rozsáhlá oblast vysokého tlaku vzduchu zvaná "Wolfgang", která se bude téměř bez vývoje udržovat nad shodnou oblastí střední a částečně severovýchodní Evropy. Do vyšší hladin atmosféry začne během týdne pronikat teplejší vzduch.

PŘEDPOVĚĎ Čekáme v nižších oblastech častou nízkou oblačnost a mlhavo, mlhy hlavně v noci a ráno a v tuto dobu budou též často i mrznoucí. Nízká oblačnost bude většinou chybět od vyšších poloh, kde bude slunečno. Místy se bude rozpouštět i jinde, ale bude záviset na podmínkách v konkrétní den. Noční teploty budou při oblačnost klesat jen lehce pod nulu, denní pro změnu stoupnou jen lehce nad nulu a čekáme tak nízké denní amplitudy teplot. Opakem bude horské oblasti s nočními silnějšími mrazy a s denními vysokými teplotami.

Nejnižší teploty se budou řídit tedy výskytem oblačnosti, klesnou na +1 až -4°C, při vyjasnění k -5 až -8°C, na horách i níže. Denní podobně, za nízké oblačnosti vystoupí na -2 až +3°C, při vyjasnění a to hlavně na horách na 4 až 9°C.

SHRNUTÍ Týden čekáme výrazně srážkově chudý, nenapadne tedy žádný nový sníh a to ani na Vánoce. Na horách bude sníh přes den mírně odtávat vlivem slunečního svitu a vyšších teplot. V teplotách lze čekat mezi nížinami a horami rozdíly.

Týden 19. až 25.12.2016 bude:

> Teplotně podprůměrný, na horách nadprůměrný
> Srážkově výrazně podprůměrný

MA 18.12.2016 13:46