ONLINE ROZHOVOR - oteplení, ledovka, riziko povodní
Přidal/a Meteo Aktuality dne 30.01.2017 14:08
Meteorolog online (převedeno z pravého panelu z důvodu jeho chyby, archiv v celé aktualitě!)

V souvislosti s výskytem dalších druhů zimních nebezpečných jevů a avizovaným oteplením, které indikuje potenciální riziko povodní, pořádáme možnost speciálního rozhovoru. Můžete se nás ptát ve speciální aplikaci http://ask.fm/Meteoaktualitycz na vše, co Vás zajímá ohledně aktuální i očekávaného počasí. Zaměřte se, prosíme, na aktuální období.

ONLINE ROZHOVOR
Téma: Oteplení a riziko ledovky, potenciální riziko povodní+očekávaný vývoj počasí (otázky o počasí a klimatu mimo hlavní téma budou zodpovězeny též, bude-li to možné. Neodpovídáme např. na otázky typu "jaké bude letošní léto?" atd.)
Konání: 30.1.2017 od 20:00 (začátek odpovídání, ptát se je možné stále)
Ptejte se na: http://ask.fm/Meteoaktualitycz (náš profil na síti)MA 30.1.2017 14:08
Novinka
Meteorolog online (převedeno z pravého panelu z důvodu jeho chyby)

3.2.2017


18:20 Pozor na mrznoucí srážky v noci a zítra ráno, dále pak místy ještě během sobotního večera. Teploty o víkendu vystoupí většinou více nad bod mrazu a to v sobotu do 6°C a v neděli do 7°C. Tyto teploty budou postupně častější mimo hory, oproti současným dnům. Primárně lze čekat velkou oblačnost. Příjemný víkend, MA.
17:20 Nejtepleji bylo dnes v Pohoří na Šumavě a to 11.5°C či na Horské Kvildě 10.3°C. zítra již se tak vysoké teploty na horách neobjeví. Naopak bude teplejší vzduch opět o něco více pronikat do nižších poloh.
14:10 Ledovka nebo náledí zahrozí i v sobotu večer a v noci na neděli, ale již ne v takové míře. Ve výšce se bude nacházet postupně mrazivý vzduch a srážky se budou měnit na sněhové či smíšené.
13:35 Další srážky, které budou i namrzat, lze očekávat v noci na zítřek a zpočátku zítřejšího dne. Většinou půjde o nevydatné srážky v podobě mrholení.
11:00 Zbytky frontální oblačnost nad naším územím místy doplňují mlhy. Teplotní inverze vrcholí, opět máme nejtepleji na vrcholech. Ojediněle proniká teplý vzduch i do nižších poloh.

2.2.2017


17:45: Ani tvorbu ledovky není možno vylučovat, srážky postupující nyní od západu přes Čechy budou vlivem výskytu teplot v nižších polohách pod nulou (v dalších hodinách je třeba čekat slabý pokles teplot) a kladných teplot ve výšce převážně mrznoucí. To bude platit i při srážkách v sobotu, zítra se během dne objeví jen výjimečné mrholení.
16:15 Tam, kde dnes vystoupily teploty nad bod mrazu, bude se během noci tvořit náledí nebo zmrazky. Teploty poklesnou pod bod mrazu, ale oproti minulým dnům jen slabě do -4°C za předpokladu zatažené oblohy, která by měla převládnout na většině území. Místy vzniknou i mlhy, mohou být mrznoucí.
14:35 Nejvyšší teplotu hlásí Hliniště (9.4°C), Bučina (8.0°C) a Rokytská slať (7.8°C). Podobné to bude zítra a vypadá to, že inverze přetrvá i o víkendu. Bude ale méně výrazná než dnes a zítra.
12:15 Od jihozápadu se teplou frontou oblačnost opět protrhává. Do vyšších poloh proudí teplý vzduch, což pozorujeme nyní na vzestupu teplot zejména na Šumavě.
11:10 Mrznoucí srážky se vyskytují v Čechách na teplé frontě, která přináší pás srážek postupující k severovýchodu, jak bylo predikováno. Na některých místech může jít přechodně i o sněžení. Kde se na profi stanicích vyskytují mrznoucí srážky je možné zjistit v graficky modernizovaném mapovém přehledu na portálu ČHMÚ http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-stav-pocasi/ceska-republika/stanice/profesionalni-stanice/mapy/pocasi-a-dohlednost/pocasi-v-terminu-pozorovani, aktuální srážky můžete sledovat na JSRADView. Srážky od jihozápadu ale poměrně rychle ustávají, silnější ledovka působící větší komplikace tedy nehrozí.

1.2.2017


18:25 Teploty dnes zůstaly na většině území, mimo vrcholy, celý den pod bodem mrazu. Zítra vystoupí na -2 až +2°C, ojediněle výše a tedy častěji nad nulu dnes. V nižších polohách se utvoří ale nízká oblačnost nebo místní mlhy tak, jak zesílí teplotní inverze.
17:15 Na jižní Moravě intenzivní srážky v podobě sněžení v pásu táhnoucím se od Vysočiny. Srážková oblačnost směřuje převážně k severovýchodu. Sněžení lze čekat v oblasti Vysočiny jen zpočátku, na Moravě a ve Slezsku po celý večer a zpočátku noci na zítřek. Jinde se objeví srážky jen výjimečně.
14:10 Srážkovou činnost nad ČR registrujeme nyní ojediněle. Na Moravě a ve Slezsku se objeví srážky během večera přechodně četněji. Dnes jde výhradně o sněžení, protože nulová izoterma leží vysoko. Zítra začne do vyšších hladin atmosféry pronikat opět teplý vzduch, zatímco v nižších polohách bude převážně mrznout. Zejména ráno a dopoledne je nutno v Čechách počítat s mrznoucím mrholením či slabým deštěm a následnou tvorbou ledovky. více ve Výstrahách a dalších informacích.
12:15 Nejvíce sněhu napadlo za včerejší den na jižní a střední Moravě, Staré Město hlásí 28cm nového sněhu. Nejméně, ojediněle do 1cm nového sněhu, napadlo na Šumavě a na západě Čech.
10:45 Sněžení zaznamenáváme v ČR nyní hlavně ve Slezsku. Srážky budou i nadále slábnout, kromě Moravy a Slezska, kde by mělo dnes k večeru srážek opět přibývat. Připadne tam ještě 1-5cm nového sněhu.

31.1.2017


18:20 Noc bude ve znamení sněžení občasného charakteru na většině území. Srážky budou zejména ve druhé polovině noci slábnoucí a méně vydatné. I tak je nutné počítat na komunikacích a chodnících bez ošetření ráno s vrstvou nového sněhu. Kde kolik napadne do zítřejšího večera právě připravujeme do souhrnné mapy, která bude s komentářem dostupná na stránce Sníh.
16:50 Srážková činnost vzniká i v oblasti středních a severozápadních Čech, kde lze také počítat večer a zpočátku noci na zítřek se sněžením. Vydatné sněžení se přesouvá zvolna z jižní a střední Moravy na její východ a následně postoupí tento pás do Slezska. Místy jde o husté sněžení.
14:50 Nejvydatněji nyní sněží na jižní a střední Moravě, kde se jedná i o husté sněžení snižující dohlednost. Sněžení můžete sledovat také na webových kamerách, kterých je v ČR nečetné množství. Odkazy na cca 240 kamer v ČR Vám nabízíme zde s přímým proklikem.
12:45 Vydatné sněžení se vyskytuje nyní na Vysočině, jižní a střední Moravě. Další srážky by měly během večera přijít i do Čech a půjde již jen o sněžení.
11:05 Střed tlakové níže postupuje přes Německo poblíž naší severozápadní hranice. Poznáme to velmi dobře podle rotujícího oblačného systému kolem středu níže, sledujte oblačnosti na http://www.sat24.com nebo pro detailní pohled na ČR a okolí na http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html.


19:30 Mrznoucí srážky hlásí nyní při -7°C i České Budějovice. Další občasné srážky postupují od západu z Německa, jejich skupenství bude i v noci různorodé.
18:30 Karlovy Vary hlásí mrznoucí srážky. Během noci se objeví místy i jinde, nejčastěji ale na západě Čech.
18:15 Nejmrazivěji je nyní na Vysočině a na Moravě, kde převládá ještě malá oblačnost. Na Šumavě se stále projevuje teplotní inverze, jde o nyní nejteplejší místo našeho území.
16:15 Na západě a severozápadě se vyskytuje sněžení. Pás srážek směřuje k východu směrem nad střední Čechy. Srážky mohou být v dalších hodinách už i mrznoucí tvořící ledovku, pozor na nešetřených silnicích a komunikacích.


Znění aktuality:
V souvislosti s výskytem dalších druhů zimních nebezpečných jevů a avizovaným oteplením, které indikuje potenciální riziko povodní, pořádáme možnost speciálního rozhovoru. Můžete se nás ptát ve speciální aplikaci http://ask.fm/Meteoaktualitycz na vše, co Vás zajímá ohledně aktuální i očekávaného počasí. Zaměřte se, prosíme, na aktuální období.

ONLINE ROZHOVOR
Téma: Oteplení a riziko ledovky, potenciální riziko povodní+očekávaný vývoj počasí (otázky o počasí a klimatu mimo hlavní téma budou zodpovězeny též, bude-li to možné. Neodpovídáme např. na otázky typu "jaké bude letošní léto?" atd.)
Konání: 30.1.2017 od 20:00 (začátek odpovídání, ptát se je možné stále)
Ptejte se na: http://ask.fm/Meteoaktualitycz (náš profil na síti)MA 30.1.2017 14:08