Více sluníčka, teplotní inverze a postupně další oteplení
Přidal/a Meteo Aktuality dne 12.02.2017 12:43
METEOROLOG ONLINE - archiv v celé aktualitě!


SITUACE Zřejmě do pátku bude počasí ve střední Evropě určovat rozsáhlá tlaková výše nad severní a částečně střední Evropou. Od jihovýchodu bude na naše území pronikat zpočátku zejména do vyšších hladin atmosféry, během týdne častěji i do nížin teplejší vzduch. Během druhé poloviny týdne se začne tato anticyklona odsouvat dále do východní Evropy a postupně ztratí vliv na počasí u nás. Na konci týdne začne částečně určovat počasí u nás naopak tlaková níže přesouvající se před sever Skandinávie s ní spojený frontální systém. Po delší době se tak vrátí jihozápadní až západní proudění, které bude oproti současnému rychlejší, vlhčí a půjde o příliv teplejšího vzduchu do všech atmosférických vrstev.

PŘEDPOVĚĎ V dalším týdnu zima alespoň dle charakteru počasí postupně skončí, celodenní mrazy již nebudeme až na výjimky zaznamenávat od počátku týdne. V závěru týdne a zejména pak na počátku dalšího to vypadá, že definitivně skončí teplotní inverze a o poznání teplejší vzduch se dostane i do nížin. Po celý pracovní týden je ale nutné počítat s tím, že vlivem inverze se budou vyskytovat větší teplotní rozdíly nejen mezi nížinami a horami. Od pondělí do pátku bude navíc převážně slunečno či zcela jasno, nízká oblačnost by se měla tvořit jen místy a přes den by se měla většinou rozpustit. Mlhy lze čekat jen ojediněle. I tak je nutno počítat s tím, že rozptylové podmínky budou špatné, zejména na SV/JV Moravy a ve Slezsku přetrvá smogová situace. Tu definitivně vyřeší změna cirkulace na jihozápadní na konci týdne. V pracovním týdnu bude často slunečno, suché počasí bude tedy pokračovat.

Nejnižší teploty se budou v týdnu řídit oblačností, většinou budou klesat na -2 až -8°C neboť převládne malá oblačnost, při nízké oblačnosti a mlze budou spíše jen lehce pod 0°C nebo kolem ní. Ve druhé polovině týdne je možno čekat minima spíše mezi +1 až -4°C. Maximální teploty budou spíše vyšší vlivem jasného počasí, nejčastěji vystoupí na 3 až 8°C a zpočátku týdne častěji, později méně často budou jen kolem 2-3°C v případě oblačnosti č mlhy. Větší oteplení slibují modely spíše až na počátek následujícího týdne, kdy bude dle současných předpokladů možno hovořit o tzv. před jaří.

Rozhodně od současné doby nevstupujte na zamrzlé vodní plochy, ani stojaté. Led bude postupně slábnout a od břehů odtávat. Bruslení v přírodě pro letošní zimní sezónu již končí.

SHRNUTÍ Týden přinese rozličné teploty, ale celkově průměrné odpovídající tedy současnému dlouhodobému normálu pro druhou únorovou dekádu. Srážek bude velice málo, první se objeví patrně až o víkendu s nástupem jihozápadního proudění.

Průměrné teploty dosáhnou v týdnu -4 až +2°C, naprší či nasněží 0 až 8mm srážek.

Týden 13. - 19.2.2017 bude:

> Teplotně průměrný
> Srážkově výrazně podprůměrný

MA 12.2.2017 12:43 (V pracovním týdnu Vás opět mimo jiné tím, jak nakonec skutečně v ČR je, provede služba METEOROLOG ONLINE - ZDE!)
Novinka
METEOROLOG ONLINE Po - Pá 10:30 až 18:30

17.2.2017


18:25 Víkend přinese přechodně až slunečno (zejména od soboty večer do neděle dopoledne). Místy se objeví mlhy a nízká oblačnost. Teploty vystoupí do 7-9°C, nejtepleji bude v neděli lokálně na území Čech. následně přijde oblačnost s občasnými srážkami. Počasí tak nebude mít mimo vyšší polohy i nadále zimní charakter, ale zatím rozhodně nebude ani tzv. před jarní. Klidný víkend všem.
16:30 Přeháňky putují nyní zejména přes Karlovarsko a Plzeňsko a to převážně k jihovýchodu. Další vstupují na naše území od severozápadu.
15:20 slunečné počasí nad Čechami působí oproti oblačnému nad Moravou i na teploty. Zatímco v Čechách je až 8°C, na Moravě jsou teploty v blízkosti 0°C. Studená fronta se přesouvá právě přes Moravu a za chvíli opustí naše území.
14:10 V Čechách je místy až skoro jasno. První přeháňky ale už na západě vstoupily nad naše území. O víkendu bude srážek přechodně ubývat a opět se dočkáme až skoro jasné oblohy. Během neděli začne oblaků od západu až severozápadu ale opět přibývat. A srážek bude více i v příštím týdnu, proč? V západním proudění budou do centrální Evropy směřovat jednotlivé frontální systémy. To je typický průběh počasí této cirkulace, která se v ČR významněji neprosadila celou zimu.
12:00 Od západu se za frontou protrhává oblačnost, ale Německem za ní putují přeháňky. Ty lze čekat během odpoledne i v ČR, sledovat lze jejich postup například na http://niederschlagsradar.de/.
11:15 Přes ČR přechází studená fronta a přináší první srážky po delší době, viz http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/rad/data_jsradview.html a hlavní srážkové pásmo (samotná fronta) se přesouvá nyní přes Vysočinu a severní Moravu. Přechodně se jedná i o intenzivní srážky.

16.2.2017


18:25 Za studenou frontou nás čeká o něco chladnější počasí, byť na některých místech se ani dnes a včera nedostaly teploty nijak moc vysoko vlivem inverze. Zítra a o víkendu dosáhnou maximálně 7-8°C. Jak se budou nejen teploty vyvíjet v dalším týdnu najdete dnes večer v nově aktualizovaném výhledu počasí na týden.
17:20 V noci čekáme po delší době výskyt srážek a ještě jednou upozorňujeme, že zejména na východě území půjde i o mrznoucí déšť. Postupně se bude za frontou ochlazovat a i v nižších polohách se objeví smíšené nebo sněhové srážky. Pod 500m budou srážky zítra během dne převážně dešťové a půjde o déšť a dále za frontou i o přeháňky.
16:05 Srážková činnost studené fronty putuje z jihozápadního Německa dále převážně severovýchodním směrem. První srážky na našem území, na západě a severozápadě Čech lze čekat nejdříve kolem půlnoci.
13:25 Lokální rozdíly teplot jsou dnes značné, nejtepleji je v Příbrami a Husinci a to 12°C, dále Javorník a Orlické Záhoří hlásí 11°C. Ve východních Čechách se například v nižších polohách teploty pohybují naopak jen od 2 do 5°C. A takových rozdílů najdeme dnes více.
12:05 První frontální oblačnost se blíží k naší západní hranici přes Německo. Srážková činnost nebude nijak intenzivní a vytrvalá. Na východě naše území a ojediněle i jinde mohou být srážky zítra v noci a ráno namrzající.
10:50 Nejníže klesly dnes teploty opět v šumavských, dále pak v krkonošských a krušnohorských údolích a to k -12°C. Nyní pokračují lokální významné rozdíly teplot, kdy zejména na vrcholech teploty rychle stoupají i nad 5°C.

15.2.2017


18:20 Zítřejší teploty lokálně, častěji než dnes, překročí 10°C i 12°C. Vystoupí nejčastěji na 7 až 12°C. Ani v noci nás nečeká tak výrazný mráz, vyjma hor a údolí.
17:10 Lokální rozdíly v teplotách pokračují i nyní. Na Vysočině dosahují až 11°C, avšak nikoli v celé oblasti. Podobně tomu je v Praze a okolí, kdy dosahují teploty v jižní části 10°C, v severní jen 5-6°C. Nyní začínají zejména v údolí se západem Slunce znatelně klesat.
15:55 Tlaková tendence bude od noci zaznamenávat slabý až postupně mírný pokles. Zítra se bude blížit studená fronta, která změní ráz počasí v ČR. Hlavně vyčistí ovzduší, které je v ČR opět dosti špatné. Koncentrace částic PM byly překročeny významněji i na jihozápadě Čech, kde ČHMÚ již též vyhlásil smogovou situaci.
14:00 Dnes teploty překračují 10°C a ojediněle i 12°C ve vyšších polohách (Žacléř hlásí 14°C, Pohoří na Šumavě 13.4°C a Jeseník s Harrachovem 12.5°C. Zítra by měl proniknout teplý vzduch i do nižších poloh.
12:25 Tlak vzduchu v ČR se opět po nějaké době blíží 1040hPa, nejvyšší je měřen nyní ve východních Čechách a činí 1038hPa.
11:05 Nad naším územím a jeho okolím převládá zcela jasné počasí ve středu tlakové výše a i ve středu jako dnes naposledy. K takovým situacím nedochází tak často, aby se nenacházela v celé oblasti ČR a jejího okolí ani nízká oblačnost.

14.2.2017


19:40 Zítra a ve čtvrtek před studenou frontou zejména v Čechách teploty i překročí 10°C. Převážně lze čekat jasno až polojasno, počasí tak začne připomínat jaro. Rozhodně se tím nenechte zmást, protože takové příjemné dlouho nebude. Rozhodně to neznamená zatím začátek jarního období, ani tzv. před jarního období. Přihlédnout je též nutné k jeho dosavadnímu průběhu, ale i k období.
16:20 Slunečno bude do čtvrtka, poté přijde změna. Synoptický vývoj a důsledky změny počasí rozpracovává dnes vydaný článek. Předpověď počasí den po dni prezentuje dnešní večerní výhled počasí na týden.
15:05 Jasná obloha už je na celém území. Kvalita ovzduší zůstává stále špatná, zejména v Moravskoslezském kraji i velmi špatná. Viditelné zlepšení přinese až změna cirkulace a první srážky a to v noci na pátek.
13:15 Nejteplejšími jsou šumavské stanice, Rokytská slať 10.1°C, Horská Kvilda 9.7°C, Březník 9.2°C a podobně. Teplotní inverze se projevuje místy i jinde, např. místy v severních a severovýchodních pohraničních oblastech.
10:05 I úterní dopoledne je jasné a ještě mrazivé, kromě vrcholů. Tam se projevuje teplotní inverze a teploty již ojediněle na Šumavě překračují 5°C. Nízká oblačnost či mlhy se začínají rozpouštět i ve Slezsku. Co negativního nás provází, to je smogová situace. Ta byla dnes vyhlášena i v Praze. Špatná kvalita ovzduší se rozšiřuje na západ. Více o stavu ovzduší a předpovědi na další dny v našem nejnovějším článku.

13.2.2017


18:05 V noci čekejte při vyjasnění (situace na většině území) teploty v minimech od -4 do -8°C nejčastěji, při ideálních podmínkách v podobě celonočního utišení větru ojediněle i méně. Při nízké oblačnosti naopak kolem -3°C, tedy lehce pod nulou. Následující, středeční, ráno už tak mrazivé nebude.
16:40 V části Slezska zůstává nízká oblačnost a teploty na -5°C nejčastěji, nejtepleji je naopak v severozápadních Čechách, kde Doksany v severozápadním Polabí hlásí 7°C, Česká Lípa pak 6.6°C a jsou to dnes nejteplejší místa. Vlivem jasné oblohy vyjma jmenované části území Slezska, jde o pohraniční oblast o rozsahu zhruba po Valašské Meziříčí směrem do vnitrozemí a až do severních výběžků Moravy co se týče vymezení pásu podél hranic, budou teploty s přicházejícím podvečerem a večerem rychleji klesat až postupně do záporných hodnot.
14:55 Dnes není od věci zařadit důležitou hydrometeorologickou zprávu ze Světa o povodních v Kalifornii. Jde o řeku Feather River a největší přehradu v USA Oroville nacházející se na této řece. V noci v ní byla dosažena maximální hladina a byla vyčerpána kapacita bezpečnostního přelivu, hrozilo protržení hráze. Nyní již byla odpouštěním hladina v přehradě snížena a situace se zlepšila.
12:40 Kvalita ovzduší se v ČR zhoršila během noci i na dalších místech. Jde i jižní Moravu, lokálně východní Čechy a okolí Prahy, včetně hlavního města. I nadále zůstává špatná kvalita ovzduší v oblastech Zlínska, Olomoucka a Slezska. Vyjma Prahy a okolí z výše uvedených oblastí platí vyhlášená smogová situace od ČHMÚ. S inverzí je třeba počítat do čtvrtka, resp. do pátečního rána.
11:50 Od noci převládá v ČR jasné počasí a o to významnější byl ranní mráz s minimem na Jizerce v Kořenově -18°C. Nízká oblačnost se utvořila nad Slezskem, kde se udržují teploty pod bodem mrazu i v současné době. Sledujte aktuální teploty a další data ze staniční sítě ČR přehledně na http://meteo.amut.net/pocasi-v-cr


SITUACE Zřejmě do pátku bude počasí ve střední Evropě určovat rozsáhlá tlaková výše nad severní a částečně střední Evropou. Od jihovýchodu bude na naše území pronikat zpočátku zejména do vyšších hladin atmosféry, během týdne častěji i do nížin teplejší vzduch. Během druhé poloviny týdne se začne tato anticyklona odsouvat dále do východní Evropy a postupně ztratí vliv na počasí u nás. Na konci týdne začne částečně určovat počasí u nás naopak tlaková níže přesouvající se před sever Skandinávie s ní spojený frontální systém. Po delší době se tak vrátí jihozápadní až západní proudění, které bude oproti současnému rychlejší, vlhčí a půjde o příliv teplejšího vzduchu do všech atmosférických vrstev.

PŘEDPOVĚĎ V dalším týdnu zima alespoň dle charakteru počasí postupně skončí, celodenní mrazy již nebudeme až na výjimky zaznamenávat od počátku týdne. V závěru týdne a zejména pak na počátku dalšího to vypadá, že definitivně skončí teplotní inverze a o poznání teplejší vzduch se dostane i do nížin. Po celý pracovní týden je ale nutné počítat s tím, že vlivem inverze se budou vyskytovat větší teplotní rozdíly nejen mezi nížinami a horami. Od pondělí do pátku bude navíc převážně slunečno či zcela jasno, nízká oblačnost by se měla tvořit jen místy a přes den by se měla většinou rozpustit. Mlhy lze čekat jen ojediněle. I tak je nutno počítat s tím, že rozptylové podmínky budou špatné, zejména na SV/JV Moravy a ve Slezsku přetrvá smogová situace. Tu definitivně vyřeší změna cirkulace na jihozápadní na konci týdne. V pracovním týdnu bude často slunečno, suché počasí bude tedy pokračovat.

Nejnižší teploty se budou v týdnu řídit oblačností, většinou budou klesat na -2 až -8°C neboť převládne malá oblačnost, při nízké oblačnosti a mlze budou spíše jen lehce pod 0°C nebo kolem ní. Ve druhé polovině týdne je možno čekat minima spíše mezi +1 až -4°C. Maximální teploty budou spíše vyšší vlivem jasného počasí, nejčastěji vystoupí na 3 až 8°C a zpočátku týdne častěji, později méně často budou jen kolem 2-3°C v případě oblačnosti č mlhy. Větší oteplení slibují modely spíše až na počátek následujícího týdne, kdy bude dle současných předpokladů možno hovořit o tzv. před jaří.

Rozhodně od současné doby nevstupujte na zamrzlé vodní plochy, ani stojaté. Led bude postupně slábnout a od břehů odtávat. Bruslení v přírodě pro letošní zimní sezónu již končí.

SHRNUTÍ Týden přinese rozličné teploty, ale celkově průměrné odpovídající tedy současnému dlouhodobému normálu pro druhou únorovou dekádu. Srážek bude velice málo, první se objeví patrně až o víkendu s nástupem jihozápadního proudění.

Průměrné teploty dosáhnou v týdnu -4 až +2°C, naprší či nasněží 0 až 8mm srážek.

Týden 13. - 19.2.2017 bude:

> Teplotně průměrný
> Srážkově výrazně podprůměrný

MA 12.2.2017 12:43 (V pracovním týdnu Vás opět mimo jiné tím, jak nakonec skutečně v ČR je, provede služba METEOROLOG ONLINE - ZDE!)