Zpočátku týdne studené noci, na konci týdne tropické teploty
Přidal/a Meteo Aktuality dne 20.08.2017 13:53
SITUACE Ve studeném severozápadním proudění bude putovat přes střední Evropu oblast vyššího tlaku vzduchu směrem k severovýchodu. Po její zadní straně k nám začne ve druhé polovině týdne pronikat teplý vzduch od jihovýchodu, jehož příliv bude sílit hlavně o víkendu a to zřejmě zejména na východě a jihovýchodě našeho území. Ke konci týdne k nám v oblasti nižšího tlaku vzduchu pronikat o něco vlhčí vzduch.

PŘEDPOVĚĎ V týdnu dozná počasí poměrně velkých změn a to zejména teploty vzduchu. V prvních dnech týdne bude panovat málo oblačné počasí s typickým denních chodem oblačnosti v letním období, kdy jasno až skoro jasno bude hlavně večer, v noci a ráno, během noci a ráno místy s možností tvorby radiačních mlh. Také čekáme studené počasí, zejména v nočních hodinách. Ve druhé polovině týdne nás čeká opět výraznější příliv teplého vzduchu a teploty rychle vystoupí v maximech nad letní hodnoty, v závěru týdne zřejmě i nad tropickou "třicítku". I noční teploty se významně zvýší, zatímco nejstudenější bude středeční noc/ráno, tak nejteplejší bude poté sobotní či nedělní noc. Podobné to bude přes den, to budou ale nejchladnější první dva dny týdne, nejteplejší poté rovněž poslední dny a opět to vypadá, že zejména na jihovýchodní Moravě půjde o vysoké teploty. KE konci týdne bude přibývat srážek, ovšem konvekčních a velmi lokálních. Na přelomu týdnů se mohou objevit i silné bouřky, které budou poté spojeny zejména s ukončením tohoto přílivu teplého vzduchu. Předpověď ukončení přílivu teplého vzduchu a též lokalizace konvekce není zajisté ze současného pohledu spolehlivě možná.

Nejnižší teploty budou v první polovině týdne v intervalu 12 až 6°C, v horských údolích lze čekat mírné přechodné ranní mrazy. Ve druhé poloviny týdne budou v rozmezí 16 až 10°C, postupně 20 až 15°C. Nejvyšší teploty vystoupí do středy na 18 až 26°C, ve druhé polovině týdne pak na 25 až 31°C a v závěru týdne na 27 až 32°C, na jihovýchodě Moravy možná o něco výše.

SHRNUTÍ V týdnu se vystřídá studené proudění s velmi teplým a z hlediska celkového průměru se teploty více méně vyrovnají. Srážek bude celkově méně, budou lokální a hydrologicky nevýznamné.

Průměrné teploty čekáme mezi 14 až 19°C, srážek spadne od 5 do 20mm, jen velmi lokálně až kolem 40mm.

Týden 21. až 27.8.2017 bude:

> Teplotně nadprůměrný
> Srážkově průměrnýpodprůměrný (lokální rozdíly úhrnů)

MA 20.8.2017 13:53