Teplé a vlhké počasí uvede i leden nového roku
Přidal/a Meteo Aktuality dne 31.12.2017 14:02
SITUACE Přes naše území budou i v příštím týdnu postupovat v převážně teplejším a také vlhčím západním až jihozápadním proudění jednotlivé frontální systémy spojené s tlakovými nížemi. Západní proudění bude střídáno jen přechodnými přílivy chladnějšího vzduchu za studenými frontami.

PŘEDPOVĚĎ
Teplejší počasí převládne tedy i v prvním týdnu ledna 2018, zimní počasí čekejme jen na horách či od vyšších poloh. Ve středních polohách se objeví jen občas a v nížinách spíše výjimečně. Převládat bude cyklonální počasí a to s častými srážkami a také čerstvějším prouděním. Žádné větší ochlazení a ustálení počasí na delší dobu se nepředpokládá. Oblačnost se bude také zmenšovat krátce mezi jednotlivými frontálními vlnami nebo celými systémy. Nejčastěji se oblačnost zmenší v teplých sektorech níží, tedy mezi teplými a studenými frontami systémů.

Nejnižší noční teploty budou klesat na 7 až 2°C, jen krátce v chladném vzduchu za vyjasnění k -1°C. Nejvyšší teploty budou v intervalu 3 až 9°C, krátce a to hlavně v závěru týdne dosáhnou opět až 11°C.

SHRNUTÍ Teplotně bude počasí významně vybočovat z dlouhodobého průměru, což je v souladu i s dlouhodobým výhledem odchylek teplot. Srážek bude naopak více než by v tuto dobu mělo být, patrně nejvíce za poslední měsíc.

Průměrné teploty budou v rozmezí 2 až 8°C, naprší či zejména od vyšších poloh nasněží 20 až 50mm, ojediněle 60mm srážek.

Týden 1. až 7.1.2018 bude:

> Teplotně mírně až výrazně nadprůměrný
> Srážkově slabě mírně nadprůměrný

MA 31.12.2017 14:02