Méně srážek a stále teplejší počasí
Přidal/a Meteo Aktuality dne 07.01.2018 12:16
SITUACE Tlaková výše vzniklá nad Británii postoupí přes Severní moře nad Skandinávii a bude "uzavřena" mezi cyklonami. S tlakovou níží nad jihozápadní Evropy spojený frontální systém bude ovlivňovat prostřednictvím jeho vlny počasí ve střední Evropě na počátku týdne, avšak bude postupně slábnout. V polovině týdne se přesune nad východní Evropu. Nová anticyklona vznikne následně nad jižní Skandinávií a bude mohutnět a další střed tlakové výše se utvoří v oblasti centrální Evropy. Od východu až jihovýchodu k nám bude pronikat teplejší vzduch. Toto proudění na počátku týdne přechodně zesílí.

PŘEDPOVĚĎ Týden zimu do středních a nižších poloh nepřinese, na horách bude v jeho prvních dnech také velmi teplo. Během druhé poloviny týdne by měl příliv teplého vzduchu zeslábnout a alespoň na horách se teploty vrátí trvaleji pod bod mrazu. Případné srážky, kterých bude v týdnu spíše méně vlivem anticyklonálního rázu počasí, budou tedy od vyšších výše sněhové. Jinde sněžení spíše nepředpokládáme. V anticykloně se bude během týdne po zeslabení proudění tvořit častěji nízká oblačnost nebo mlhy. Oblačnosti tak bude spíše hodně, častěji té nízké, zpočátku a ke konci i frontální místy se srážkami.

Nejnižší teploty čekáme mezi 7 až 1°C, na konci týdne mezi +3 až -2°C. Nejvyšší denní teploty budou v rozmezí 1 až 6°C, přechodně až 9°C a to ve druhé polovině pracovního týdne, v úterý však místy až 13°C.

SHRNUTÍ Teplotně nadprůměrné počasí bude pokračovat, srážkově bohatší období minulého týdne bude kompenzováno naopak chudším obdobím na srážky. Srážkově bude počasí v ČR rozdílné, modely slibují méně srážek na západě a více naopak na východě.

Průměrné teploty budou v rozmezí 2 až 6°C, naprší či na horách postupně nasněží 2 až 15mm, na východě místy a to hlavně na horách až 20mm/cm srážek.

Týden 8. až 14.1.2018 bude:

> Teplotně výrazně nadprůměrný
> Srážkově podprůměrný