Zima v nižších polohách nesetrvá dlouho, během týdne se krátce oteplí i na horách
Přidal/a Meteo Aktuality dne 21.01.2018 13:51
SITUACE Zpočátku týdne bude na naše území pronikat chladnější vzduch. Během pondělí přejde naše území okluzní fronta, za kterou bude na naše území pozvolna od jihozápadu až jihu pronikat teplejší vzduch. Tento pronikne v polovině týdne i do vyšších vrstev atmosféry. Poté co přejde okluzní fronta zvolna k východu bude se nad střední Evropou rozprostírat oblast vyššího tlaku vzduchu. V polovině týdne ovlivní naše území svým jižním okrajem v oblasti vysokého tlaku vzduchu slábnoucí teplá fronta systému tlakové níže u Skandinávie. Během čtvrtka a v noci na pátek přejde přes ČR studená fronta tohoto systému, která se bude zřejmě při přesunu přes centrální Evropu vlnit a za kterou začne na naše území pronikat opět chladnější vzduch.

PŘEDPOVĚĎ První dny týdne budou ve znamení zimního rázu počasí i v nížinách, tam, kde napadl sníh, se tento udrží. Během první poloviny týdne se bude ale od jihozápadu oteplovat, stále bude ale východ území ČR o něco chladnější než západ a jihozápad. V polovině týdne dojde k oblevě i v horských oblastech a to v teplém sektoru níže, viz synoptický vývoj výše. Ke konci týdne se opět mírně ochladí. Celkově ale od poloviny týdne nelze v polohách pod 400-500m čekat pravé zimní počasí. Oteplení nebude ale zatím nijak významné.

Nejnižší teploty budou klesat na +4 až -2°C, na JV/V zpočátku až na -5°C a jen v pondělí ještě v celé republice na -2 až -6°C, na sněhu ojed. -9°C. Nejvyšší denní teploty lze čekat v rozmezí 2 až 8°C, na JV/V bude zpočátku o něco chladněji kolem 1-2°C, v pondělí ještě maxima vystoupí na celém území jen do +1°C nejčastěji.

SHRNUTÍ Teplotně by mělo počasí v tomto týdnu vybočovat jen velmi slabě od normálu, srážek bude spíše méně.

Průměrné teploty je možno čekat mezi -3 až +1°C na Moravě a ve Slezsku a mezi -2 až +3°C v Čechách. Nasněží či naprší 5 až 20mm/cm srážek, na Z/SZ až 25mm/cm srážek.

Týden 22. - 28.1.2018 bude:

> Teplotně průměrný slabě nadprůměrný
> Srážkově průměrnýslabě podprůměrný