Teploty budou podprůměrné, srážek bude také stále málo
Přidal/a Meteo Aktuality dne 18.02.2018 13:32
SITUACE Anticyklonální ráz počasí bude převládat ve střední Evropě i v dalším týdnu, posledním čistě únorovém. Na počátku týdne bude od západu přecházet přes naše území oblast vyššího tlaku vzduchu. Pronikat k nám bude chladnější vzduch. V dalších dnech se bude udržovat oblast vysokého tlaku vzduchu nad východní Evropou a zasahovat do Evropy střední. V polovině týdne bude do centrální Evropy zasahovat oblast vysokého tlaku vzduchu od západu až severozápadu, v níž se budou rozpadat frontální systémy. Následně se tato oblast propojí s tlakovou výší na severu. Zesílí k nám příliv mrazivého vzduchu.

PŘEDPOVĚĎ Týden bude ve znamení zimního počasí i v nížinách, od vyšších poloh budou panovat ideální sněhové podmínky. Srážek bude vlivem anticyklon málo, zejména na SZ/S zcela minimum. Teploty budou ale nízké a půjde tak o nejchladnější období z celé letošní klimatologické zimy. Týden bude studený, zejména jeho druhá polovina i více mrazivá zejména co se týče ranních minimálních teplot. Z hlediska ranních minim budou hrát významnou roli vyjasnění a tedy absence nízké oblačnosti a také výskyt sněhové pokrývky. Tyto mrazy umocní. Mrazivé počasí vydrží podle současných předpokladů i na počátku následujícího týdne, tedy v posledních únorových dnech.

Nejnižší teploty budou klesat v týdnu na -1 až -8°C, jen při vyjasnění a na sněhu k -12°C. Na konci týdne ovšem na -7 až -13°C a při vyjasnění na sněhu i níže. Vypadá to, že půjde o nejsilnější mrazy letošní sezóny z hlediska nejnižších nočních teplot. V horských údolích budou za splnění specifických podmínek teploty o mnoho nižší, zejména na Šumavě, severních horách a v horách západních, tedy Krušných.
Nejvyšší teploty budou stoupat na -1 až +4°C v první polovině týdne, poté na -3 až +2°C a v závěru týdne půjde o celodenní mrazy na celém území s maximy -6 až -1°C. Tuto prognózu bude ale během týdne nutné upřesnit.

SHRNUTÍ Čeká nás patrně nejstudenější období letošní zimy, které bude pravděpodobně pokračovat i po skončení uvedeného období (týdne). Teploty budou po delší době pod dlouhodobým normálem. Vlivem anticyklonality bude počasí také značně suché, v některých nížinách se bude jednat stále o mrazy "na sucho", nejvíce srážek bude na J/JV/V země, což znamená že bude pokračovat již stávající průběh srážek.

Průměrné teploty budou v rozmezí -5 až 0°C, nasněží 2 až 8cm na Z/SZ/S země, jinde spíše 5 až 20cm, na J/JV/V i více sněhu.

Týden 19. až 25.2.2018 bude:

> Teplotně mírně podprůměrný
> Srážkově podprůměrný