Spuštěna stránka Předpověď konvekce
Přidal/a Meteo Aktuality dne 07.03.2018 21:19
Dnes, 7.3.2018, byla obnovena původně již zde existující stránka PŘEDPOVĚĎ KONVEKCE, jinými slovy veličin/prvků důležitých pro vznik bouřkové činnosti. Stránka byla významně rozšířena a informace na ní setříděny. Zobrazeno je na ní nyní několik desítek map s předpovědí různých prvků. Přestože zatím na mapách nejsou většinou zobrazeny buď žádné nebo žádné vyšší hodnoty, tak během jarního období začne jistě sloužit všem a to doslova!

Stránka je určena všem zájemcům o bouřky, všem co potřebují z jakéhokoli jiného důvodu znát hodnoty prvků ovlivňujících či způsobujících konvekční procesy v atmosféře i všem ostatním, kteří se pro zajímavost na předpovědní mapy s těmito prvky budou chtít podívat pohromadě na jedné stránce. K dispozici jsou mapy na nejbližší hody až maximálně 2 dny dopředu, což je u konvekce maximální časový horizont pro více méně spolehlivou předpověď. Zobrazené mapy ukazují převážně střední Evropu, některé celou Evropu.

Jaké výstupy na stránce najdete?
Veškeré předpovědní mapy (zejména globálního modelu GFS) téměř všech prvků s vlivem na konvekční činnost, tedy vedle souhrnných grafů ČHMÚ zobrazujících aerologická měření (teploty, vlhkosti vzduchu a rosného bodu plus indexů v různých hladinách) tyto předpovídané prvky:

1) Energie CAPE
2) DLS a LLS (hluboký a mělký střih větru)
3) Helicita (do 1 a 3km)
4) CIN (zádržná vrstva konvekce)
5) LCL (výška kondenzace)
6) Lifted Index (stabilita atmosféry)
7) Pravděpodobnost výskytu tornádických jevů (STP)
8) K Index
9) Velikost krup (SHP)
10) Výška základny konvekčních oblaků a výška vrcholu konvekčních oblaků

dále pro úplnost uvádíme na mapách:
11) Předpokládané úhrny srážek (viz též stránka Předpověď srážek)
12) Výpar (PW)

Což čítá nepočítaje předpovědní mapy srážek 11 parametrů různého druhu, dle nichž lze poměrně spolehlivě odhadovat vývoj konvekce v atmosféře v daný den. K těmto uvedeným vedle prognózy srážkové činnosti doporučujeme též sledovat zejména prognózy teploty vzduchu a teploty rosného bodu. Na stránce je v popisu na jejím konci (pod poslední mapou) uvedeno vysvětlení všech na stránce zobrazovaných předpovědí veličin.

> Vstupte na stránku Předpověď konvekce, třeba skončí i ve vašich záložkách v prohlížeči.

Nejbližší dny přinesou postupně i vyšší teploty, tzv. jarní (viz další naše informace), a tak se možná v dalším týdnu první slabá jarní konvekce v ČR již objeví.

Věříme tedy, že tato stránka bude pro vás v případě jakéhokoli důvodu pro vyhlížení bouřek nejen v sezóně 2018 užitečným pomocníkem.


Věříme ve spokojenost, MA.