Jarní počasí na cestě, bude i přes 20°C, ale zatím ne na stálo
Přidal/a Meteo Aktuality dne 01.04.2018 13:48
SITUACE Na počátku nového týdne bude na naše území pronikat od severozápadu studený vzduch ve výběžku tlakové výše od jihu. Tento bude postupně slábnout a to jak výběžek tlakové výše, tak příliv studeného vzduchu. V úterý přejde naše území teplá fronta a za ní k nám pronikne od jihovýchodu teplý vzduch. Tento teplý vzduch ukončí v noci na čtvrtek a ve čtvrtek přechod zvlněné studené fronty. Při přechodu tlakové výše od jihozápadu přes centrální Evropu se ke konci týdne obnoví teplé jižní až jihovýchodní proudění.

PŘEDPOVĚĎ V dalších dubnových dnech můžeme očekávat typické aprílové počasí s tím, že počasí bude mít přeci jen častěji jarní ráz. Příliv teplého vzduchu budou významnější, tyto budou ovšem i nadále střídány razantními výměnami vzduchových hmot v podobě ochlazení za studenými frontami. V příštím týdnu nás čeká jedna významná studená fronta jak je uvedeno výše a tedy jedno ochlazení. Pondělí bude patřit částečně ještě studenému proudění, které započalo o prodlouženém víkendu. Od úterý do středy a během víkendu lze čekat pěkné jarní počasí. Oblačnosti bude spíše méně, jen místy se objeví přeháňky a vzhledem k teplotám ojediněle i první jarní bouřky. PS: 1. dubna začala tzv. konvekční sezóna. Déšť a významnější srážky přinese jen zmíněná studená fronta při výměně vzduchu. Za frontou bude krátce od 800m sněžit, jinak jen na horách a v teplých přílivech ani tam.

Nejnižší teploty klesnou ve studeném proudění za malé oblačnosti, tj. v pondělí a poté hlavně v pátek na +3 až -2°C, jinak budou v rozmezí 9 až 3°C nejčastěji, ojediněle se budou pohybovat i kolem horní hranice rozmezí. Nejvyšší teploty čekáváme v pondělí a ve čtvrtek od 8 do 13°C, jinak od 14 do 21°C s tím, že nejtepleji bude podle současných výpočtů v úterý, ve středu a o víkendu - lokálně tedy i více než je uvedené převažující rozmezí teplot.

SHRNUTÍ Počasí bude častěji teplejší než chladnější, takové budou první dubnové dny. Stále ovšem bude docházet oproti teplým epizodám k významným ochlazením. To je pro první část dubna ale zcela normální.

Průměrné teploty očekáváme mezi 4 až 9°C, naprší či na horách i nasněží 5 až 20mm, zejména na J/JV území výjimečně lokálně i méně.

Týden 2. až 8.4.2018 bude:

> Teplotně průměrný
> Srážkově podprůměrný