18.01.2017 13:03
Přesný čas
Navigace
· Úvod
· O nás
· Aktuality
· Články
· Odkazy
· Fotoalbum
· Stahování
· Atlas oblaků
· Historie meteorologie
· Světové extrémy počasí
· Souhrn počasí
· Výstrahy
· Předpověď na den
· Výhled na týden
· Výhled na měsíc
· Sezónní výhled
· Počasí na hory
· Hydrologická situace
· Sjízdnost řek
· Počasí na email
· Předpověď teplot
· Předpověď srážek
· Předpověď větru
· Předpověď oblačnosti
· Sníh
· Synoptické mapy
· Střednědobé předpovědi
· Meteogramy 1
· Meteogramy 2
· Meteogramy 3
· Meteogramy 4
· Počasí v ČR
· Teploty v ČR
· Srážky v ČR
· Počasí v Evropě
· Počasí ve Světě
· Počasí na stanicích
· Kamery ČR

· Kontaktujte nás
· Vyhledávání na webu
· Registrace
· Otázky a odpovědi
Kontakt
Latest News
Počasí Velmi mrazivý, a...
Počasí Zimní charakter ...
Počasí První lednový t...
O nás METEOKALENDÁŘE ...
Počasí Větrno a deštiv...
O nás ŠŤASTNÉ A VESE...
O nás Vánoční a novo...
Počasí Rozsáhlá a mohu...
O nás Mapa extrémů po...
Počasí Ve druhé polovin...
Poslední články
· Výhled ze 17.1.2017
· Synoptické příči...
· Výhled z 15.1.2017
· Další várka mrazu...
· Radnický potok
Programy
· Kalendáře 2017 - m... [5]
· Kalendáře 2017 - r... [11]
· Vodstvo ČR 3 (PMo) [2]
· Vodstvo ČR 2 (PVl) [3]
· Informační zpráva... [4]
Rychlý přehled počasí

MSG animace
Kde nás najdete

Statistiky webu
Novinek: 504
Článků: 2742
Komentářů: 14
Příspěvků: 0
Vláken: 0
Downloadů: 210
Zpráv v Shoutboxu: 1237
Registrací: 6
Dnes je: 18.01.2017
Svátek má: Vladislav
Photo cloud
Doporučujeme

METEOSTANICE HABARTOV

STORMWARNING

VŠE O VODĚ

NÁŠ VESMÍR

POČASÍ NA KARLOVARSKU

POČASÍ NA JIŽNÍ MORAVĚ

POČASÍ NA RYCHNOVSKU

Turistické a přírodní cíle

Krkonošský národní park (KRNAP)

Národní pak Šumava

Národní pak Podyjí

Národní park České Švýcarsko

Sněžka

Babiččino údolí - Ratibořice

Autokemp VN Rozkoš

Český ráj a Prachovské skály

Adršpašské skály a Teplické skály

Český Kras

Moravský Kras

Orlické hory - Zemská brána

Orlické hory - Údolí Peklo

Přírodní park Orlice

NPR Králický Sněžník

Mydlovarský luh a Libický luh

PR Klánovice-Čihadla (Klánovický les)

PP Meandry Botiče a PP Botič-Milíčov

Průhonický park a zámek

Modřanská rokle

Chuchelský háj

Divoká Šárka (PP Šárka-Lysolaje)

Drahaňské údolí (PP Drahaň-Trója)

PR Kokořínský důl

České středohoří

NPR Peklo (ČL)

CHKO Labské pískovce

CHKO Křivoklát

CHKO Slavkovský les

PR Boubínský prales

CHKO Třeboňsko

CHKO Žďárské vrchy a CHKO/NGP Železné hory

CHKO Pálava a Lednicko-Valtický areál

CHKO Litovelské Pomoraví

Poodří

Katalogy stránek

Katalog stránek

Weblinker.cz

Bazar a inzerce zdarma na ybazar.cz

Katalog stránek Začátek.cz

Katalog odkazů.net

LINKOVNÍK

SUPERLINK


Shrnutí počasí

SHRNUTÍ POČASÍ V UPLYNULÉM MĚSÍCI

Každé pondělí, od 8. října 2012 do června 2013, na této stránce byl aktualizovaný souhrn počasí, které panovalo v uplynulém týdnu v ČR. Od října 2013 došlo ke změně shrnování počasí v ČR a to na měsíční. Každý první týden v měsíci, od týdne začínajícího 4. listopadem 2013, zde je poskytována aktualizace souhrnu počasí, které panovalo ve 3 dekádách daného měsíce. Přidáme i hodnoty z měření na stanici Praha - severovýchod a mimo mimořádných omezení i fotografie námi pořízené. (ty najdete vždy v pdf souborech ke stažení, což jsou rozšiřující materiály analýz počasí v jednotlivých měsících v ČR i na naší stanici)

Co jsou dekády?

Rozdělujeme tak měsíc na 10 až 11. dní do tří období. První dekáda je vždy od 1. do 10. dne daného měsíce, druhá vždy od 11. do 20. dne měsíce. Třetí od 21. dne do konce měsíce, tj. do 31. den, do 30. dne či v případě února do 28. dne, popř. 29. dne měsíce.

> O souhrnu počasí

Souhrnem počasí rozumějme popis synoptické situace v průběhu měsíce v dalších týdnech, poté popis charakteru počasí k popisu synoptické situace, který bude obohacen o zajímavosti či zajímavá data z měření či také fotografie. Fotky nám můžete i Vy poslat na email info@meteoaktuality.cz či Facebook zeď nebo vložit do Google+ komunity.

Předem děkujeme za spolupráci, díky níž se lidé budou moci podívat, jak bylo. I když větší poptávka je po předpovědi počasí a výhledu počasí i na několik dní, tak prognóz je zde na webu jistě dostatek.


Prosinec 2016

> Stručně: V prvních prosincových dnech přešla přes naše území studená fronta od severozápadu, která přinesla hned první, kratší, zimní epizodu s několika málo ledovými dny i do nížin v letošní klimatologické zimě. Řada dalších frontálních vln ale následovala v převažujícím severozápadním proudění, které udržovalo teploty spíše vyšší a v nižších polohách tak počasí nevykazovalo znaky zimy, maximálně pouze přechodně. Po polovině měsíce ovlivňovala počasí ve střední Evropě rozsáhlá oblast vysokého tlaku vzduchu zvaná "Wolfgang". Ta přinesla teplotní inverzi, která ovšem neměla nijak dlouhého trvání. Oteplení do nížin a ochlazení na hory přinesla okluzní fronta na počátku vánočních svátků. Za zvlněným frontálním rozhraním ke konci měsíce, které přinesla na řadu míst hlavní měsíční srážky, opět ovládla střední Evropu mohutná tlaková výše a v ČR nastala teplotní inverze s tím, že v ne horských polohách převládaly i trvalé a husté mrznoucí mlhy s tvorbou námrazy. Prosinec byl srážkově ale bohatší, např. z hlediska našeho měření v Praze spadlo cca o 5mm více srážek než v listopadu.

> Podrobněji:

1. dekáda:

1. až 10. prosince 2016

V prvních dnech ovlivnila počasí u nás studená fronta, za kterou nastalo i v nížinách pravé zimní období, avšak většinou nestačil při frontálních srážkách napadnout sníh. Přechodně se objevily i ledové dny. V nižších polohách se následně tvořily mrznoucí mlhy. Na konci dekády přišlo výrazné oteplení. Srážek přinesla tato dekáda nejméně, objevily jen na studené frontě dne 2. prosince. Teploty v minimech klesaly na +1 až -6°C, na konci období na +4 až -1°C. Maximální denní teploty se pohybovaly na počátku období kolem 6°C, poté od -3 do +2°C a na konci se zvýšily na 6 až 11°C.

2. dekáda:

11. až 20. prosince 2016

Počasí v dekádě bylo poměrně hodně proměnlivé na základě přechodu jednotlivých frontálních vln, které představovaly výměnu jednotlivých vzduchových hmot na našem území. Hned na počátku dekády to byla studená fronta přinášející ochlazení z mírně nadprůměrných teploty přesahujících velmi krátce i 10°C v maximech. Následně putovala další studená fronta, za níž přišlo další ochlazování. Další den putovala za ní teplá fronta, za kterou k nám velmi přechodně pronikl teplejší vzduch a to v tzv. teplém sektoru tlakové níže, se kterou byl tento systém front spojen. Za toto frontou převažovaly opět zimní teploty s tím, že v nižších polohách vystupoval v denních maximech většinou lehce nad nulu. Konec období byl ve znamení vlivu tlakové výše zvané "Wolfgang", která byla mohutná a poměrně rozsáhlá. Počasí tak bylo proměnlivé co se týče stavu oblohy a výskytu srážek různého druhu i teplotního vývoje. Převažovala ale velká oblačnost s občasnými spíše málo vydatnými srážkami, na konci období pak nastala tvorba nízké inverzní oblačnosti. Nejnižší teploty klesaly na 6 až 0°C v prvních dnech období, následně na +2 až -5°C. Maximální teploty přes den vystupovaly na 5 až 9°C v prvních dnech, poté většinou na -1 až +4°C až na výjimku teplého sektoru kolem 14. prosince.

3. dekáda:

21. až 31. prosince 2016

Poslední dekáda byla opět ve znamení změny na teplejší počasí po teplotní inverzi v nížinách, naopak na horách zavládla běžná cirkulace a teploty s výško opět klesaly. V ne horských oblastech stoupaly teploty o Vánocích, jak bývá zvykem, i k 10°C. Konec měsíce a současně i roku byl opět ve znamení ochlazení a zimních teplot v nížinách, naopak kladných teplot alespoň během dne na horách vlivem opětovného rozvoje teplotní inverze. Nejvíce srážek spadlo na četných místech 28. prosince na zvlněném rozhraní, méně vydatné srážky přinesly frontální systémy před tímto rozhraním. Na konci období převládaly v ne horských oblastech četné mlhy, které namrzaly. Nejnižší teploty klesaly tedy na počátku a konci dekády na 0 až -6°C, uprostřed v teplém proudění naopak na +6 až 0°C. Denní maxima stoupala zpočátku a na konci dekády na -2 až +4°C, uprostřed na 4 až 10°C.

> Fotogalerie měsíce:

Galerie není k dispozici, bude opět k dispozici od souhrnu ledna 2017. Jako náhradu poskytujeme fotografii z nejvýraznější zimní epizody sezóny loňské, fotografie ze 17.1.2016.

Závěrečný souhrn - citát od nás

"Prosinec byl ve znamení velmi častého střídání teplot a častých teplotních inverzí, avšak období s vyššími teplotami vybočujících z normálu byla o poznání kratší oproti teplotám průměrným charakterizujícím zimní počasí."

STATISTIKY ZA UPLYNULÝ MĚSÍC V PRAZE ČI POLABÍ:

Celkové srážky: 29.1mm

Maximální teplota: 11.7°C (10.12.)

Minimální teplota: -4.7°C (4.12.)

Maximální srážky za 24h: 18.4mm (28.12.)

Druh nejvydatnějších srážek za 24h: Trvalý déšť

> Obsáhlejší shrnutí meteorologické situace a statistik z měření v jednotlivých měsících nabízíme v nově poskytovaných měsíčních informačních zprávách či dalších materiálech v sekci Ke stažení. (př. časopis, speciální zprávy aj.)

Data je možno použít jinde jen s uvedením zdroje. Děkujeme!

Služba je:

VEDLEJŠÍ

Kategorie:

HISTORIE

Podkategorie:

Souhrny


Stránka připravena 5.1.2017 17:52

Sdílej to - Stránky
Sociální sítě:
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook Like:


Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště senebo se registrujte pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.
Textová reklama

> E-shop se superpotravinami

> Zdravotní magazín

> Stropní ventilátory - a nebude vám horko

> Luckyart - reklamní agentura

Chcete zde mít svůj banner nebo textový odkaz na Vaše stránky? Je to možné, pokud dojde ke vzájemné výměně odkazů. Zde se budou zobrazovat reklamy na stránky nesouvisející s naší činností, které mají zájem o výměnu odkazů. Je možné sjednat lepší pozici reklamy na našem webu. Lepší pozici mají automaticky veškeré odkazy na stránky společností, které s námi spolupracují a odebírají od nás informace. Více v kartě NABÍZÍME nahoře. V případě zájmu či jakýchkoli dotazů k reklamě, spolupráci či podpoře nám napište na info@meteoaktuality.cz.

Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Shoutbox
Pro přidání zprávy do shoutboxu, musíte být přihlášeni.

18.01.2017
12:35: Nejvyšší teploty dnes vystoupí na -8 až -3°C, lokálně k 0°C a adepty na nejvyšší teploty jsou jižní Morava a střední Polabí.

18.01.2017
11:00: Od severovýchodu dochází k rozpouštění nízké oblačnosti nad Čechami, ve Slezsku oblačnost zatím zůstává. Nejmrazivěji bylo ráno v krušnohorské Rolavě, téměř -25°C.

17.01.2017
18:20: Zítřejší minima při vyjasnění -8 až -13°C, při oblačnosti spíše do -5°C. Zítra přes den se budou maxima vyjma jihu Moravy udržovat již více pod nulou, kolem -6°C.

17.01.2017
17:35: Tlaková výše, která bude odpovědna za ustálené počasí beze srážek i u nás, bude ovlivňovat nejen počasí nad střední Evropou a jen zvolna se bude posouvat k východu.

17.01.2017
16:15: Nízká oblačnost se obnovuje v Čechách, někde přetrvala ale i celý den. další se nasouvá na naše území od SV z území Polska. Místy bude brzdit pokles teploty, byť třeba jen občas.

Organizace a stránky

Naše logo:

TOPlist

Náš partner pro design:

TOPlist

Hlavní evropské meteorologické organizace:

Stránky o počasí:

TOPlist

TOPlist

Dílčí povodí:

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Mapy a data

Rychlý přehled počasí a klimatu:

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Může se hodit

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Vygenerované za: 0.24 sekund - 36 Dotazů(y) 3,461,741 návštěv