15.07.2018 22:44
Přesný čas
Navigace
· Úvod
· Aktuality
· O nás
· Články
· Odkazy
· Stahování
· Atlas oblaků
· Přehled teorie
· Meteorologický slovník
· Hydrologický slovník
· Klimatologický slovník
· Předpovědní modely
· Historie meteorologie
· Historie počasí
· Světové extrémy počasí
· Kamery online
· Aktuální počasí
· Aktuální teploty
· Aktuální srážky
· Aktuální oblačnost
· Výstrahy
· Počasí na email
· Předpověď na den
· Výhled na týden
· Výhled na měsíc
· Střednědobé předpovědi
· Sezónní výhled
· Předpověď teplot
· Předpověď srážek
· Předpověď větru
· Předpověď oblačnosti
· Předpověď konvekce
· Synoptické mapy
· Meteogramy
· Počasí Evropa a Svět
· Hydrologie
· Bouřky
· Sníh
· Fotoalbum
· Aplikace Yo Window

· Kontaktujte nás
· Vyhledávání na webu
· Registrace
· Otázky a odpovědi

Kontakt
Latest News
Počasí Letní a na konci...
Počasí V polovině týdn...
Počasí Slunečný začá...
Počasí Letní teploty se...
Počasí Teplo do čtvrtka...
Počasí Přestávka od l...
Počasí Teplé a zejména...
Počasí Více srážek op...
O nás Kde, kdy a na co ...
Počasí Často slunečno,...
Poslední články
· Výhled z 15.7.2018
· Aktuální hydrologi...
· Výhled z 12.7.2018
· Sjízdnost k 12.7.2018
· Srážková činnost...
Programy
· Meteosymboly 2018 - ... [12]
· Informační zpráva... [20]
· Meteolisty č. 51 (Z... [19]
· Ročenka 2017 [80]
· Informační zpráva... [52]
Rychlý přehled počasí

MSG animace

Podrobněji o počasí:

> Aktuální počasí

> Aktuální teploty

> Aktuální srážky

Kde nás najdete

Doporučujeme

METEOSTANICE HABARTOV

STORMWARNING

VŠE O VODĚ

NÁŠ VESMÍR

POČASÍ NA KARLOVARSKU

POČASÍ NA JIŽNÍ MORAVĚ

POČASÍ NA RYCHNOVSKU

Turistické a přírodní cíle

Krkonošský národní park (KRNAP)

Národní pak Šumava

Národní pak Podyjí

Národní park České Švýcarsko

Sněžka

Babiččino údolí - Ratibořice

Autokemp VN Rozkoš

Český ráj a Prachovské skály

Adršpašské skály a Teplické skály

Český Kras

Moravský Kras

Orlické hory - Zemská brána

Orlické hory - Údolí Peklo

Přírodní park Orlice

NPR Králický Sněžník

Mydlovarský luh a Libický luh

PR Klánovice-Čihadla (Klánovický les)

PP Meandry Botiče a PP Botič-Milíčov

Průhonický park a zámek

Modřanská rokle

Chuchelský háj

Divoká Šárka (PP Šárka-Lysolaje)

Drahaňské údolí (PP Drahaň-Trója)

PR Kokořínský důl

České středohoří

NPR Peklo (ČL)

CHKO Labské pískovce

CHKO Křivoklát

CHKO Slavkovský les

PR Boubínský prales

CHKO Třeboňsko

CHKO Žďárské vrchy a CHKO/NGP Železné hory

CHKO Pálava a Lednicko-Valtický areál

CHKO Litovelské Pomoraví

Poodří

Užitečné stránky

Katalog stránek

Weblinker.cz

Bazar a inzerce zdarma na ybazar.cz

Katalog stránek Začátek.cz

Katalog odkazů.net

LINKOVNÍK

SUPERLINK


Odborný slovník: Klimatologie

ODBORNÝ SLOVNÍK

Odborný slovník výrazů a zkratek v meteorologii a příbuzných oborech - 3. pokračování.


SLOVNÍK SEKCE 3. KLIMATOLOGIE


/3/ Klimatologie

> se zabývá podnebím na Zemi, klimatickými pásy a studuje změny klimatu - odchylky od průměrných hodnot.

A

Aridní pásmo (AP) - je pásmo pouštní, vyskytující se zejména v oblastech severní Africky s výskytem pouští a písečných dun. V této klimatické oblasti se srážky nevyskytují nebo se vyskytují jen velmi zřídka (např. jednou za čtvrt století).

Atmosféra (Atm) - je vzdušný obal Země. (viz také sekce Meteorologie, související pojmy: biosféra, hydrosféra a kryosféra, viz níže)

Aerosol (Aer) - je malá pevná nebo kapalná částice či skupina částic, šířící se prouděním vzduchu.

Antropogenní (Ant) - je stav, který je změněn, ovlivněn nebo situace vytvořená člověkem (např. vliv na tepotu Země výrobou chemických s přírodou neslučitelných látek a jejich vypouštění).

Albedo (Alb) - je poměr množství odraženého záření dopadajícího na určitý povrch. Udává se nejčastěji v procentech, nejlepší albedo má čerstvý sníh a to až 90%, nejhorší mokrá černozem, pouze 5%.

Antipas (Anp) - je součást tropické cirkulace proudící nad pasáty, (viz sekce meteorologie)

Antropogenní proudění (AnP) - je podnebí vytvářené vlivem člověka a jeho činnosti = tedy odlesňováním, znečišťováním atmosféry, výstavbou domů či vodních děl.

B

Biosféra (B) - je živý obal Země. Jsou to veškeré bakterie, živočichové, rostliny. (související pojmy: atmosféra, hydrosféra a kryosféra, viz výše, níže a níže)

Bioklimatologie (Bkl) - je obor klimatologie (viz tento slovník) studující klimatické podmínky ve vztahu k existenci živých organismů.

Boreální podnebí (BP) - je chladné podnebí mírných pásem severní polokoule, kde jsou zřetelně rozlišeny roční doby: stručně má tato oblast vlhkou a chladnou zimu a teplé krátké léto.

D

Doba ledová (DbL) - je období, kdy teplota zemského povrchu klesla pod úroveň průměrné teploty na Zemi. V historii planety Země bylo těchto období více. (viz teorie změn klimatu)

a) Malá doba ledová (MDL) - je obdobím poklesu teploty vzduchu a většího úhrnu srážek v období od konce 16. století do poloviny 19. století - započal růst ledovců v Alpách.

Doba meziledová (DbMl) - je období mezi dvěma dobami ledovými, v němž se zmírnilo podnebí, bylo tepleji a nastal ústup zalednění.

Dekáda (D) - je klimatologické období deseti po sobě jdoucích dnů (pozn. třetí dekáda měsíce je závislá na jeho počtu dnů - vždy trvá do konce měsíce) a používá se při podrobnějším rozboru klimatického režimu meteorologických prvků, kde je měsíc jako období příliš dlouhý. Dříve v dekádách vycházely i měsíční výhledy ČHMÚ. I. dekáda měsíce 1. až 10. den, druhá dekáda měsíce 11. až 20. den a třetí dekáda měsíce 21. až poslední den měsíce.

Dynamická klimatologie (DKl) - je klimatologický směr, který nevychází při zpracování klimatologických údajů z pevných časových úseků, jako je třeba den.

Den se srážkami (DSr) - je den, v němž byl změřen úhrn atmosférických srážek alespoň 0.1mm = tedy výskyt měřitelných srážek.

Den se sněžením (DSs) - je den, během něhož bylo pozorováno sněžení nebo padala sněhová krupice, zrna, zmrzlý déšť, ledové jehličky či se objevily smíšené srážky deště se sněhem.

Den se sněhovou pokrývkou (DSP) - je den, v němž byl zemský povrch pokryt sněhovou pokrývkou vysokou 1cm a více nebo minimálně polovina povrchu v blízkosti meteorologické stanice. (místa měření/pozorování)

Den arktický (DA) - je den, v němž teplota v maximech na pozorovacím místě nevystoupí výše než na -10.0°C - v našich podmínkách je v nižších vrstvách atmosféry v zimě výjimečný.

Den ledový (DL) - je den, v němž teplota v maximech na pozorovacím místě nevystoupí nad 0.0°C. V našich podmínkách je v nižších vrstvách atmosféry poměrně častý v zimním období při vpádu studeného vzduchu od S/SV.

Den mrazivý (DM) - je den, v němž teplota v minimech na pozorovacím místě poklesne pod hodnotu 0.0°C a to i kdyby se tak mělo stát přes den, v době běžně rostoucích teplot. V našich podmínkách je v zimním období poměrně častý, v podzimním či jarním období méně častý a jindy zcela výjimečný.

Den jarní (DJ) - označován i za den teplý je den, v němž teplota na pozorovacím místě vystoupí alespoň na 15.0°C. V našich podmínkách se s ním setkáváme nejčastěji od druhé poloviny dubna, jde ovšem o variabilní situaci, protože je tomu každou sezónu zajisté jinak.

Den letní (DT) - je den, v němž teplota vystoupí alespoň na 25.0°C. V našich podmínkách je v létě dosti častý, v jarním období se tak stává většinou v průběhu května, nejdříve na konci dubna. Ale opět se jedná o velmi proměnlivou situaci.

Den tropický (DTr) - je den, v němž teplota vystoupí alespoň na 30.0°C. V našich podmínkách se tak stává většinou v létě, nejčastěji uprostřed léta, kdy se takových dnů může po sobě jdoucích objevit i více, zejména v nejnižších polohách nebo ve velkých městech. Stává se tak při přílivu tropického vzduchu jižních směrů. (související pojem: tropická noc, viz níže)

Den jasný (DJs) - je den, v němž bylo průměrné pokrytí oblohy oblačností menší než 2/10. Narazit je možno i na pojem:

a) Den slunečný, popř. slunný (DS) - což je pojem hodně relativní, nicméně se jedná o den, kdy převažovalo maximální pokrytí oblohy oblačností do 3/10 s tím, že za takový den můžeme označit i den, kdy se objevilo více oblačnosti, nicméně větší pokrytí nepřevažovalo.

Den oblačný (DO) - je den, v němž byla průměrná oblačnost v intervalu od 2 do 6/8 pokrytí.

E

El Niňo (EN) - teplý oceánský proud, který s sebou přináší vydatné srážky a teplotní rozdíly v některých oblastech země. V důsledku tohoto jevu dochází k zeslabení studeného Humboldtova oceánského proudu. Tento jev vždy nastával kolem vánočního období.

Emise (E) - značí únik či vypouštění látek znečišťujících ovzduší.

Exhalace (Ex) - je též vypouštění či únik znečišťujících látek, ale především do atmosféry, viz výše.

Ekoklimatologie (Ekl) - je odvětvím bioklimatologie, kde jsou sledovány vztahy mezi klimatem a živými organismy, které se týkají jejich ekologických potřeb.

Epiatlantik (Epa) - je klimatické období, které trvalo v historii, přibližně kolem roku 4 000.

F

Freon (F) - je škodlivý skleníkový plyn v atmosféře se běžně nevyskytující, výrazně zesilující tzv. skleníkový efekt (viz níže).

Fosilní palivo (FP) - jsou pevné, kapalné nebo plynné látky vzniklé rozkladem starověkých rostlin a živočichů, bohaté na uhlík, přičemž při jejich spalování vzniká oxid uhličitý (CO2).

Fotosyntéza (Fts) - je příjem energie slunečního záření rostlinami a jeho následná přeměna na energii chemických vazeb.

Fenologie (Fen) - je věda studující časový průběh významných a periodicky se opakujících životních projevů rostlin a živočichů v závislosti na prostředí a to zejména na podnebí a počasí.

> Fenologická mapa (FnM) - znázorňuje data nástupu fenologických fází (např. olistění, kvetení) či lidských aktivit souvisejících zejména s pěstováním polních kultur.

G

Globální oteplování (GO/GW) - celkové postupné zvyšování teploty na Zemi a celková změna klimatu s ním spojená (např. ústup ledovců a vzdutí mořské hladiny, častější výskyt extrémních bouří v určitých oblastech). (angl. Global Warming)

Golfský proud (GP) - důležitý mořský proud pro Evropu, zároveň nejmohutnější proud na severní polokouli, přenášející až 135 miliard litrů vody za sekundu. Zajišťuje vhodné klimatické podmínky v Evropě - je teplým proudem, tzv. motorem naší cirkulace.

Generátor (větrný, GV) - je zařízení předávající elektřinu do rozvodné sítě, pohání hlavní hřídel a roztáčí vrtuli větrníku.

Geosféra (Geo) - jsou skály, půda, oceány a řeky. (viz též kryosféra a litosféra, viz níže))

Globální klimatický model (GKM) - je model používaný k monitorování chování atmosféry a oceánů. (související pojem: model, viz níže)

Glacioklimatologie (Glk) - je věda studující vztahy mezi zaledněním a podnebím. Studuje tedy podmínky vzniku a rozvoje ledovců v závislosti na klimatických podmínkách a změnách klimatu.

Globální podnebí (GPd) - je označení pro hlavní charakteristiky makro klimatu Země, často se dělí na hlavní klimatická pásma, bez detailních popisů.

H

Hydrosféra (Hd) - je vodní obal Země. Tvoří převažující složku na Zemi a jedná se o veškeré vodní toky, močály, jezera, moře, oceány plus podzemní vody. (související pojmy: atmosféra, biosféra a kryosféra, viz výše, výše a níže)

Halony (Ha) - jsou chlorované nebo fluorované organické sloučeniny na bázi nižších alkanů (tj. např. metan, viz níže) řadící se do skupiny freonů, viz výše. V molekule je obsažen i atom bromu.

Halogenové uhlovodíky (HU) - jsou organické sloučeniny na bázi též nižších alkanů (viz halony) s obsahem chlóru, fluoru v molekule. Jsou to skleníkové plyny a tzv. náhražka freonů, viz výše.

K

Klima (K) - je dlouhodobý stav počasí v dané lokalitě. Je to statistický popis počasí z hlediska období několika desetiletí - dle definice WMO, česky SMO (Světová meteorologická organizace) jde o období 30 let.

Klimatické pásmo (KP) - je rozdělení Země na oblasti s různým podnebím, tzv. podnebné pásy. (mírné, aridní, semiaridní, tropické, subtropické, vysokohorské, polární a subpolární)

Klimatický systém (KS) - je systém skládající se z těchto složek: atmosféra, hydrosféra, biosféra a kryosféra a povrch Země. (vysvětlení pojmů pod patřičnými písmeny) Tento systém se v čase mění v závislosti na slunečních změnách, erupcích sopek a podobně.

Kategorizace podnebí (KaP) - je členění podnebí podle horizontálního nebo vertikálního rozsahu či dle jiných ovlivňujících činitelů.

Klasifikace podnebí (KlP) - je vymezení typů klimatických oblastí - podnebných pásů (př. Bergova, Alisonova část Země atd.) na celé Zemi či v jejích částech.

Klimatogram (Klg) - slouží pro porovnání podnebí různých světových míst, jsou to grafy znázorňující teploty a průměrné srážky za měsíc. (poz. související meteogram, výše - sekce 1 - meteorologie)

Klimatická odchylka, anomálie (KO, KA) - je rozdíl mezi hodnotou daného klimatického prvku a klimatickým normálem tohoto prvku.

Klimatická hranice (KH) - je pásmo na zemském povrchu (užší či širší), oddělující klimatické oblasti a toto odpovídá vertikální a horizontální kategorizaci, viz výše.

Klimatický prvek (KliP) - je statistickou charakteristikou odvozenou od prvku meteorologického (viz meteorologie)

popřípadě se jedná o samotný meteorologický prvek využívaný pro klimatické účely. Příkladem může být průměrná denní, měsíční či roční teplota nebo průměrné úhrny srážek v daném období.

Klimatická změna (KZ) - je změna klimatu, která probíhá velmi dlouhou dobu a změna jedním směrem - tj. ochlazování, oteplování a zasahuje celou Zemi s tím, že v různých oblastech má jiné projevy a jinou intenzitu.

Klimatické poměry (KmP) - je celková charakteristika podnebí v dané lokalitě za víceleté období.

Klimatické zatížení (KlZ) - je působení povětrnostních faktorů na stavby či materiály. (např. zatížení sněhem, větrem ...)

Klimatický faktor (KF) - je činitel, který se podílí na vytváření podnebí globálně či regionálně. Může to být astronomický, geografický či radiační nebo jiný faktor.

Klimatický potenciál (KlPt) - značí stupeň vhodnosti místa pro různou hospodářskou činnost člověka.

Klimatický režim (KR) - je souhrnným označením pro vlastnosti podnebí, které charakterizují jeho dynamiku = denní a roční chod meteorologických a klimatických prvků (viz výše) a charakteristický průběh počasí.

Klimatický ukazatel zavlažení (KUZ) - je klimatická charakteristika bilance půdní vody na Zemi v měřitelných jednotkách. Výpočet se provádí podle vzorce pro potenciální výpar K=Vp.

Klimatogenerický proces (KgP) - je soubor dějů, který utváří klimatologické poměry na Zemi či v jejích částech.

Klimatologická mapa (KmM) - je mapa, která podává klimatologické informace o geografickém prostoru.

Klimatologická předpověď (KmPr) - je předpovědí počasí, při které jsou využívány klimatologické charakteristiky jako vstupní data.

Klimatologické pozorování (KlPo) - je pozorováním meteorologickým, které je prováděno zejména na klimatologických stanicích a v klimatologických termínech.

Klimatologický normál (KlN) - je klimatologická charakteristika získaná za mnohaleté pozorování, tedy za 30 a více let. Dlouhodobý průměr klimatologických prvků je stanoven tak, aby nebyly patrné krátkodobé výkyvy podnebí. Je nutno, aby byly tyto průměry počítány za stejné období. WMO - Světová meteorologická organizace (viz meteorologie) doporučuje 30 leté období.

Klimatologická řada (KŘ) - je posloupnost hodnot statistické charakteristiky, která je chronologicky či podle velikosti uspořádaná. Tato charakteristika je odvozena z řady pozorování nebo měření meteorologického prvku či jevu pro klimatologické účely. (např. řada denních, měsíčních či ročních průměrných teplot vzduchu). čím je řada delší a méně přerušovaná, tím má větší vypovídající hodnotu (nejvyšší řada souvislá).

Klimatologický termín (KlT) - jedná se o stejný čas pozorování na meteostanici, pracující pro potřeby klimatologie. Doba je stanovena dle Středoevropského místního času platného pro lokalitu stanice, uveden bývá i čas světový = UTC. Měření jsou prováděna vždy v 7, ve 14 a ve 21 hodin místního času. Ke světovému času je nutno přičíst v době platnosti letního času 2 hodiny, v době platnosti času zimního 1 hodinu.

Kolísání podnebí (KoP) - jsou periodické změny podnebí, které nemají jednostranný charakter, jako například změny klimatické.

Kontinentální podnebí (KnP) - je souhrn vlastností podnebí podmíněných působením pevniny, které se projevuje většinou většími denními, měsíčními a ročními amplitudami (viz meteorologie) teplot vzduchu a nižším úhrnem srážek během roku stejně jako nerovnoměrným rozložením těchto srážek.

Kryosféra (Krs) - je veškerá voda, která se vyskytuje v pevném skupenství. Jsou to veškeré ledové pokrývky a ledovce. (související pojmy: atmosféra, hydrosféra, biosféra, viz výše)

Kryptoklima (Kry) - je tzv. mikroklima uzavřených prostor, jako jsou jeskyně nebo například skleník.

L

La Niňa (LN) - období po působení jevu El Niňo (výše) jak jeho protiklad, přinášející vydatné srážky a naopak citelné ochlazení. Při výskytu jevu sílí pasáty a Humboldtův proud, který je velmi studeným oceánským proudem. Jev trvá cca 11 měsíců.

Litosféra (Lt) - je nejsvrchnější část vnějšího pevného obalu Země, která obsahuje zemskou kůru a nejsvrchnější část zemského pláště.

M

Makroklima (Mak) - je podnebí utvářené pod vlivem všeobecné cirkulace atmosféry a bilance energie. Závisí na geografické šířce a rozložení pevnin či oceánů.

Metan (Mt) - zn. CH4, je skleníkovým plynem, jehož producenty jsou například hospodářská zvířata nebo rýžová pole.

Model (M) - je soubor matematických rovnic, které popisují fyzikální zákonitosti a používá se k simulacím chování jevů v přírodě. Modelovat lze například klima nebo počasí. (související pojem: Globální klimatický model, viz výše)

Mírné pásmo (MP) - je klimatický pás střední Evropy, ale i západní Severní Ameriky se střídáním čtyřech ročních období, nejtepleji je zde uprostřed roku.

Meliorace klimatu (MlK) - jsou cílevědomé lidské zásahy do přírodního či životního prostředí, směřující ke zlepšení klimatických poměrů v dané oblasti. Příkladem může být zavlažování či naopak vysušování nebo zalesňování území. Opakem může být problém zvaný odlesňování a následné využívání krajiny pro zemědělství nebo jiné účely (např. výstavbu).

Meridionální proudění (MeP) - je vyvoláno vedle sebe ležícími nepohyblivými studenými centrálními cyklonami (viz meteorologie) a teplými anticyklonami, (viz meteorologie), které je blokují. Tyto útvary sahají do velkých výšek a narušují západní proudění vzduchu. (zonální, viz níže) V našich podmínkách se jedná o vpády studeného arktického vzduchu v zimě a horkého tropického v létě. (související pojmy: Vertikální a zonální proudění, viz níže)

Mezoklima (Mk) - je klima utváření pod vlivem relativně homogenních, hydrologických či biocenologických menších rozměrů než u makroklimatu, viz zde. Kromě všeobecné cirkulace atmosféry se zde na formování klimatu uplatňuje i drsnost a charakter zemského povrchu.

Místní klima (MIK) - je specifické podnebí, které je utvářené pod vlivem reliéfu, jeho geologického složení a vegetace. Je ovlivňováno mikroklimatem a mezoklimatem, viz zde. Například jde o místní klima svahu, hřebene, louky či listnatého lesa.

Mikroklima (Mrk) - je podnebím, které je utvářeno pod vlivem homogenního aktivního povrchu malých rozměrů. Jeho studiem se zabývá mikroklimatologie. Jedná se například o podnebí parku, parkoviště, močálu.

Modely klimatu (MdK) - jsou soubory fyzikálních a chemických vztahů vyjadřujících vazby mezi složkami klimatického systému, které jsou vyjádřeny ve formě matematických rovnic, viz též klimatologický model (výše).

Monzun (Mo) - je složka monzunové cirkulace s převážně stálým převládajícím směrem proudění v daném celém pololetí. Rozdělit je možno monzun na zimní či letní a na tropický či mimo tropický.

> Monzunové podnebí (MzP) - je podnebí s typickým monzunovým charakterem cirkulace a vzniká v důsledku nerovnoměrného ohřívání pevniny a oceánů v průběhu roku. V létě převládá teplé a vlhké počasí, v zimě naopak suché a chladné. Výskyt tohoto podnebí hledejme v Africe, jižní Americe anebo v severní Austrálii.

N

Neobnovitelné zdroje energie či látek (NeoZE/L) - jsou zdroje, u kterých je rychlejší jejich spotřeba než možnost obnovy. (související pojem: obnovitelné zdroje, viz níže)

Noc tropická (NT) - je noc, za níž teplota vzduchu nevystoupí výše než na 20.0°C. Takové noci se v našich podmínkách objevují jen uprostřed letního období zejména ve velkých městech při velmi teplém proudění, kdy teploty přes den přesahují tropické teploty. (související pojem: tropický den, viz výše)

O

Obnovitelné zdroje energie či látek (ObZE/L) - jsou zdroje, které čerpáním a využíváním nezanikají. Je to vodní či větrná energie a jsou to též přírodní zdroje látek jako je dřevo, rostlinné toky. Lidstvo by jich mělo využívat více než zdrojů neobnovitelných, viz výše.

Období dešťů (OD) - je část roku trvající několik týdnů až měsíců a během které spadne většina srážek z ročního úhrnu. Je charakteristické pro určité oblasti, zejména pro asijské země a je opakem období sucha (viz zde).

Období sucha (OS) - je část roku, v níž se srážky buď vůbec nevyskytují anebo spadne jen jejich velmi malé množství.

Oceanita (Oc) - neboli maritimita, je souhrn vlastností podnebí podmíněných působením oceánu na procesy tvorby podnebí a projevuje se malou denní amplitudou teploty vzduchu, jeho vyšší vlhkostí a rovnoměrnějším rozložením srážek. Je opakem kontinentálního podnebí, viz výše.

Oceánské podnebí (OP) - je podnebím oceánů, moří a jim přilehlých částí pevnin. Jsou zde malé denní a roční amplitudy teploty vzduchu, velká oblačnost s dostatkem srážek, vysoká vlhkost vzduchu a srážky jsou rovnoměrně rozloženy do celého roku, viz oceanita zde.

Očkování oblaků (OB) - jedná se o využití generátorů na letadlech, které uvolňují či vystřelují suchý led a nebo jodid stříbrný v situaci, kdy jsou kapičky vody nebo ledové krystalky v oblaku dostatečně velké, aby mohly vypadnout. V současnosti je některými za tento proces chybně označována stopa zůstávající za letadly (tzv. chemtrail). V tomto případě se ovšem jedná o klasický fyzikálně vysvětlitelný jev (tzv. kondenzační stopa, viz meteorologie).

Oscilace (Os) - je klimatický jev řídící proudění v určité oblasti. (např. severoatlantická oscilace, angl. NAO)

Oceánická cirkulace (OC) - jsou velkoprostorové pohyby oceánů a jejich proudů.

Ozonová vrstva (OzV) - je jakýsi štít proti ultrafialovým slunečním paprskům. Nachází se ve stratosféře, tj. ve výškách mezi 20-30km. V důsledku používání některých agresivních skleníkových plynů (viz výše a níže) bylo v minulosti narušena a vznikla v ní tzv. ozonová díra (viz zde). Ta v letním období zvětšuje a působí negativně (vysoký UV Index a nutnost chránit se před nebezpečným slunečním zářením).

Oxid dusný (OxD) - je skleníkovým plynem. (související pojmy: Oxid uhličitý a ozón, viz zde a Metan, viz výše)

Oxid uhličitý (OxU) - je nejvýznamnějším antropogenním (viz výše) skleníkovým plynem. (související pojmy: Oxid dusný a Ozón viz zde, Metan viz výše

Ozón (O) - je mimo jiné skleníkovým plynem a také reaktivním plynem, který vzniká v atmosféře působením elektrických výbojů, ultrafialového záření = ozón stratosférický, viz zde anebo také fotochemickými reakcemi = ozón troposférický, viz zde.

> Ozónová díra (OzD) - je oblast v atmosféře nad Antarktidou, kde jsou koncentrace stratosférického ozónu, viz zde především v jarním období sníženy a kde projevuje zvýšení UV záření. Pozn. od r. 1984 jde o pravidelný jev. (viz též sekce slovníku Meteorologie)


P

Paleoklimatologie (Pk) - je věda, která se zabývá klimatem v dávnověku, tedy obdobím minulých geologických etap, tj. studuje historii klimatu.

Pobřežní pásmo (PbP) - je klimatické pásmo podél všech světových oceánů s chladným a sušším prostředkem roku.

Polární pásmo (PlP) -je klimatické pásmo severních částí světa a Antarktidy s věčným ledem a sněhem a nízkými srážkami po celý rok.

Propad emise (PE) - je proces, který absorbuje danou látku z atmosféry. Jedná se nejčastěji o absorpci oxidu uhličitého, viz výše.

Pól tepla (PT) - je místo či oblast na Zemi, kde byly naměřeny nejvyšší denní teploty vzduchu - severní polokoule, tropické kontinentální pásmo. Viz též pól větrů = místo na Zemi, kde je zaznamenána nejvyšší průměrná roční rychlost větru či pól zimy = místo či oblast na Zemi, kdy byly naměřeny nejnižší denní minimální teploty vzduchu - SV část Antarktidy, severní polokoule vnitrozemí Grónska.

Postglaciál (Pg) - je klimatické období od posledního zalednění po současnost, trvající asi 10 000 let.

Průměrná denní teplota vzduchu (PDTV) - je průměrná hodnota teploty vzduchu vypočtená z hodnot naměřených v klimatologických či hodinových termínech během kalendářního dne - jedná se o součet teplot změřených v 7h, ve 14h a 2 krát ve 21h což je vyděleno 4 či při hodinových údajích se jedná o součet těchto hodnot vydělený číslem 24.

Průměrné měsíční maximum či minimum prvku (PMMaxP/MinP) - je průměr vypočten z měsíčních maximálních a minimálních hodnot daného prvku naměřených v daném měsíci za delší období.

R

Reliéf (R) - je charakteristické zvrstvení zemského povrchu.

Regionální klimatologie (RK) - je ta část klimatologie, která se zabývá klimatickými poměry (viz výše) vymezených území různé velikosti, například států.

Roční maximum či minimum prvku (RMaxP/Min/P) - je nejvyšší či nejnižší hodnota prvku naměřená v určitém roce, viz též průměrné měsíční maximum či minimum prvku (viz výše).

Rovníková tišina (RT) - je pásmo bezvětrné či pásmo, kde vanou jen slabé větry v některých oblastech na styku pasátů (viz meteorologie) obou polokoulí Země.

Rovníkové podnebí (RvP) - je tzv. ekvatoriální podnebí, které se vyznačuje vyrovnaným ročním chodem teploty vzduchu s malými amplitudami (výchylkami) a převážně s vyrovnanými vyššími úhrny srážek, na návětří hor až extrémními.

S

Savanové podnebí (SvP) - je tropické období s dlouhou suchou zimou, krátkým a vlhkým létem a vysokými teplotami vzduchu po celý rok.

Skleníkový efekt (SE) - je ohřívání atmosféry, které je způsobeno některými skleníkovými plyny. (skleníkové plyny, viz zde)

Skleníkový plyn (SkP) - jsou plyny přispívající ke změně radiační bilance atmosféry v důsledku skleníkového efektu, viz zde. Je to například metan, oxid uhličitý, (viz výše) vodní pára, oxid dusný, ozón (viz výše) či halogenové uhlovodíky.

Severní mírné pásmo (SMP) - je pás v severních částech světa, sever Severní Ameriky a Asie s teplejším prostředkem roku a taktéž srážkově bohatšími měsíce ve druhé části roku.

Středozemní pásmo (StP) - je klimatický pás hlavně středomoří, se suchým a nejteplejším prostředkem roku.

Semiaridní pásmo (SemP) - je pásmo polopouštní, zejména australské a Africké se suchým počátkem a koncem roku, je to klimatické pásmo velmi teplé až horké.

Subtropické pásmo (SubP) - je pásmo zejména jižní části Jižní Ameriky, Afriky a Asie vyznačující se střídáním období sucha - počátek roku a dešťů prostřední část roku s teplotami stabilními a vysokými.

Stabilizace emisí (StE) - je snaha o udržení jisté hodnoty koncentrací emisí skleníkových plynů.

Stratosféra (Ss) - je ta část atmosféry, která se nachází ve výškách mezi 9, resp. 15 a 50km nad zemí.

Subatlantik (Sba) - je klimatická fáze, ve které nastalo ve střední Evropě ochlazení na téměř stejnou tepotu, která panuje v současné době a trvala asi od roku 750 př. n.l. do roku 1200 n.l. (související pojmy: Subboreál a Subrecent, viz zde)

Subboreál (Sbb) - je klimatická fáze, která se vyznačovala ve střední Evropě suchým a teplejším podnebím oproti současnosti s trváním od roku 1 200 pr. n.l. do roku 750 př. n. l. (související pojmy: Subatlantik a Subrecent, viz zde)

Subrecent (Sbr) - je klimatická fáze postglaciálu. (viz výše) Zejména v důsledku rozsáhlého odlesňování docházelo k vysušování podnebí. Vznikl rozdíl mezi vysokým poměrem vlhkosti v zalesněných oblastech a nízkým v nezalesněných. Období trvá cca od roku 1 200 n. l. do dnešní doby.

Suma teplot (ST) - je stanovena jako součet teplot vzduchu, převážně průměrných denních, za určité období - např. součet průměrných denních teplot za vegetační období.

T

Teplotní průměr (TP) - je dlouhodobý teplotní normál na daném místě - což je sestaveno z dat z měření. Čím delší doba měření na daném místě = tím přesnější zjištěný průměr, viz též klimatologická řada (viz výše).

Tropické pásmo (TrP) - jsou zbývající pásy Jižní Ameriky, Afriky zejména, kde jsou celoroční vyrovnané srážky a teploty, oboje tyto charakteristiky se pohybují na vysokých hodnotách. Charakteristickým rysem je vysoká teplota i vlhkost vzduchu a to neustále.

Těkavé organické látky bez metanu (TOL - bM) - je sdružení látek, které obvykle znečišťují ovzduší ve městech.

Troposféra (Ts) - je ta část atmosféry, která se nachází ve výšce do 9, (póly) resp. 15km (rovník) nad zemí.

Topoklima (Tk) - znamená podnebí, které je utvářeno reliéfem. Zejména tvarem reliéfu. Touto částí klimatologie se zabývá topoklimatologie.

U, Ú

Uhlíkový cyklus (UC) - je popis výměny uhlíku mezi atmosférou, (viz výše) zemským povrchem a oceány.

Úplný klimatický systém (ÚKS) - je systém zahrnující atmosféru, hydrosféru, kryosféru, biosféru a litosféru (viz výše) a neustále v něm probíhají vzájemně propojené klimaticko-genetické procesy nejrůznějších měřítek.

V

Vnější planety (VjP) - jsou velké studené planety za Marsem, tedy Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Jsou tvořeny plynnou látkou v atmosférickém obalu, skládají se z lehkých plynů a kapalin - název "plynní obři".

Vnitřní planety (ViP) - jsou planety blíže ke Slunci, tedy Merkur, Venuše a Mars. Jsou malé a skalnaté, podobné planetě Zemi.

Vysokohorské pásmo (VP) - je klimatický pás v jižní Asii a poté zejména na západním pobřeží Jižní Ameriky, s nejteplejším středem roku, se srážkově vyrovnaným počasím.

Vodní pára (VoP) - je voda v plynném skupenství, jde o nejvýznamnější skleníkový plyn (viz výše) v přirozeném původu.

Vlhká oblast (VlO) - nebo-li humidní, je oblast s vlhkým podnebím, s vysokým obsahem vlhkosti v ovzduší.

Vlhké podnebí (VlP) - jinými slovy humidické, je podnebí oblastí, v nichž se vytváří trvalá říční síť.

Všeobecná cirkulace atmosféry (VCA) - je systém atmosférického proudění v planetárním či kontinentálním rozsahu a projevuje se meridionální, zonální a vertikální (viz výše, níže a zde) výměnou vzduchu spojenou s přenosem energie, hybnosti a vláhy v atmosféře Země.

Vertikální proudění (VrP) - nebo-li konvekce, jsou pohyby vzduchu, které vynášejí vzduch s vysokým obsahem páry do velkých výšek (viz též meteorologie).

Z

Záření (Z) - je forma přenosu energie (např. záření sluneční).

Zdroje emisí (ZE) - jsou procesy, které danou látku do atmosféry uvolňují (např. uvolňování oxidu uhličitého).

Změna klimatu (ZK) - je dlouhodobá změna klimatu daného regionu či přímo celé planety s tím, že tato změna je nejčastěji spojována se skleníkovým efektem, viz výše. IPCC (Mezivládní panel klimatické změny) užívá termín pro jakoukoli změnu klimatu, tedy i pro změny přirozené.

Zpětné vazby (ZV) - jsou vlivy vyvolávající zvýšení účinnosti určitého jevu = ZV pozitivní anebo snížení účinnosti jevu = ZV negativní a tímto jevem jsou zpětně ovlivňovány.

Zonální proudění (ZP) - je přenos vzduchových hmot (viz meteorologie) od západu na východ, což znamená, že tlakové níže (viz meteorologie) putují ve vyšších výškách a tlakové výše (viz meteorologie) ve výškách nižších. (související pojmy: vertikální a meridionální proudění, viz výše)

Poslední aktualizace slovníku: 22.12.2017


Slovník bude průběžně aktualizován!

Jste v Sekci slovníku 3. Klimatologie

> O Klimatologickém slovníku

V této části Odborného slovníku jsou vysvětleny pojmy a jevy vztahující se převážně k nauce o podnebí a jeho změnách, ke klimatologii. Slovník úzce souvisí s ostatními dvěma sekcemi, v nichž najdete objasnění pojmů z pro klimatologii nejdůležitějších příbuzných věd, viz dále.

> O Odborném slovníku

Slovník slouží všem, kteří potřebují z jakéhokoli důvodu zjistit definici či vysvětlení daného pojmu, jevu či názvu vztahujícího se ke třem, již uvedeným vědám. Slovník není uzavřený a může být kdykoli aktualizován v jakékoli podobně (doplnění pojmy, změna formulace definice pojmu atd.), jednotlivé sekce jsou velmi úzce propojeny, ostatně jako tyto přírodní vědy samotné. V celém slovníku (každé sekci) jsou uvedeny pojmy tříděné podle abecedy s barevným rozlišením písmen v každém slovníku. Na související pojmy je za definicí daného pojmu odkaz na patřičnou část dané sekce slovníku nebo na část celého slovníku, tedy na jeho konkrétní sekci/díl. Přímo související pojmy jsou zpravidla uvedeny pod hlavním pojmem a stručně vysvětleny (i když nezačínají písmenem, pod nímž jsou řazeny). Ve slovníku jsou používány ustálené a uznávané nebo běžně používané zkratky některých jevů či pojmů (např. v případě oblaků jde o Ci - Cirrus, v případě hydrologie o LG - limnigraf dané vodoměrné stanice atd.) a pro ostatní pojmy byly zavedeny rozlišující zkratky v tomto odborném slovníku. Téměř každý pojem tak má v tomto slovníku svoji zkratku, prostřednictvím ní na něho může být odkazováno nebo může být pod zkratkou uváděn v případě potřeby pojem zmínit v definici některého jiného pojmu (např. Mrholení - je druh srážkové činnosti s výskytem vodních kapiček o poloměru menším než 0.5mm, které přináší jen oblačnost druhu St).

Přepněte se do sekce:

1. METEOROLOGIE (ZDE)

2. HYDROLOGIE (ZDE)

Doporučená a použitá literatura k oboru Klimatologie:

> KUTTLER, W. Klimatologie. UTB, 2. vyd., 2013*.

> WANNER, H. Klima und Mensch (Klima a člověk). Haupt, 2016*.

> RAPP, D. Assessing Climate Change (Hodnocení klimatických změn). Springer, 2014**.

* Německá literatura

** Anglická literatura

V případě, že máte návrh pojmu, který ve slovníku ještě nebyl vysvětlen a například jeho vysvětlení potřebujete, dejte nám o něm vědět, doplníme ho i s vysvětlením. Stejně tak v případě jakýchkoli chyb či neaktuálních údajů i přes slíbenou aktualizaci (v podobě např. tzv. překlepů, což se zajisté stát může) nás můžete na tyto chyby či nedostatky upozornit na emailu info@meteoaktuality.cz. Předem za upozornění děkujeme, přispějete tak k přesnější prezentaci služeb.


Služba je:

HLAVNÍ

Kategorie:

NAUČNÁ

Podkategorie:

Slovníky


Poslední kontrola stránky: 22.12.2017 20:12

Sdílej to - Stránky
Sociální sítě:
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook Like:


Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště senebo se registrujte pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.
Textová reklama

> Luckyart - reklamní agentura

> Jooble - práce v ČR

> E-shop se superpotravinami

> Zdravotní magazín

> Stropní ventilátory, a nebude vám horko

> Knihovna Chrášťany, Obec Chrášťany

Chcete zde mít svůj banner nebo textový odkaz na Vaše stránky? Je to možné, pokud dojde ke vzájemné výměně odkazů. Zde se budou zobrazovat reklamy na stránky nesouvisející s naší činností, které mají zájem o výměnu odkazů. Je možné sjednat lepší pozici reklamy na našem webu. Lepší pozici mají automaticky veškeré odkazy na stránky společností, které s námi spolupracují a odebírají od nás informace. V případě zájmu či jakýchkoli dotazů k reklamě, spolupráci či podpoře nám napište na info@meteoaktuality.cz.

Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Organizace a stránky

Naše logo:

TOPlist

Náš partner pro design:

TOPlist

Hlavní evropské meteorologické organizace:

Stránky o počasí:

TOPlist

TOPlist

Dílčí povodí:

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Mapy a data

Rychlý přehled počasí a klimatu:

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Může se hodit

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Vygenerované za: 0.17 sekund - 21 Dotazů(y) 3,922,652 návštěv