15.07.2018 22:43
Přesný čas
Navigace
· Úvod
· Aktuality
· O nás
· Články
· Odkazy
· Stahování
· Atlas oblaků
· Přehled teorie
· Meteorologický slovník
· Hydrologický slovník
· Klimatologický slovník
· Předpovědní modely
· Historie meteorologie
· Historie počasí
· Světové extrémy počasí
· Kamery online
· Aktuální počasí
· Aktuální teploty
· Aktuální srážky
· Aktuální oblačnost
· Výstrahy
· Počasí na email
· Předpověď na den
· Výhled na týden
· Výhled na měsíc
· Střednědobé předpovědi
· Sezónní výhled
· Předpověď teplot
· Předpověď srážek
· Předpověď větru
· Předpověď oblačnosti
· Předpověď konvekce
· Synoptické mapy
· Meteogramy
· Počasí Evropa a Svět
· Hydrologie
· Bouřky
· Sníh
· Fotoalbum
· Aplikace Yo Window

· Kontaktujte nás
· Vyhledávání na webu
· Registrace
· Otázky a odpovědi

Kontakt
Latest News
Počasí Letní a na konci...
Počasí V polovině týdn...
Počasí Slunečný začá...
Počasí Letní teploty se...
Počasí Teplo do čtvrtka...
Počasí Přestávka od l...
Počasí Teplé a zejména...
Počasí Více srážek op...
O nás Kde, kdy a na co ...
Počasí Často slunečno,...
Poslední články
· Výhled z 15.7.2018
· Aktuální hydrologi...
· Výhled z 12.7.2018
· Sjízdnost k 12.7.2018
· Srážková činnost...
Programy
· Meteosymboly 2018 - ... [12]
· Informační zpráva... [20]
· Meteolisty č. 51 (Z... [19]
· Ročenka 2017 [80]
· Informační zpráva... [52]
Rychlý přehled počasí

MSG animace

Podrobněji o počasí:

> Aktuální počasí

> Aktuální teploty

> Aktuální srážky

Kde nás najdete

Doporučujeme

METEOSTANICE HABARTOV

STORMWARNING

VŠE O VODĚ

NÁŠ VESMÍR

POČASÍ NA KARLOVARSKU

POČASÍ NA JIŽNÍ MORAVĚ

POČASÍ NA RYCHNOVSKU

Turistické a přírodní cíle

Krkonošský národní park (KRNAP)

Národní pak Šumava

Národní pak Podyjí

Národní park České Švýcarsko

Sněžka

Babiččino údolí - Ratibořice

Autokemp VN Rozkoš

Český ráj a Prachovské skály

Adršpašské skály a Teplické skály

Český Kras

Moravský Kras

Orlické hory - Zemská brána

Orlické hory - Údolí Peklo

Přírodní park Orlice

NPR Králický Sněžník

Mydlovarský luh a Libický luh

PR Klánovice-Čihadla (Klánovický les)

PP Meandry Botiče a PP Botič-Milíčov

Průhonický park a zámek

Modřanská rokle

Chuchelský háj

Divoká Šárka (PP Šárka-Lysolaje)

Drahaňské údolí (PP Drahaň-Trója)

PR Kokořínský důl

České středohoří

NPR Peklo (ČL)

CHKO Labské pískovce

CHKO Křivoklát

CHKO Slavkovský les

PR Boubínský prales

CHKO Třeboňsko

CHKO Žďárské vrchy a CHKO/NGP Železné hory

CHKO Pálava a Lednicko-Valtický areál

CHKO Litovelské Pomoraví

Poodří

Užitečné stránky

Katalog stránek

Weblinker.cz

Bazar a inzerce zdarma na ybazar.cz

Katalog stránek Začátek.cz

Katalog odkazů.net

LINKOVNÍK

SUPERLINK


Světové extrémy počasí

PŘEHLED REKORDNÍCH PROJEVŮ METEOROLOGICKÝCH PRVKŮ A JEVŮ NA SVĚTĚ

Obsah rubriky:

1. díl: ABSOLUTNÍ SVĚTOVÉ EXTRÉMY POČASÍ

2. díl: ABSOLUTNÍ EXTRÉMY POČASÍ V RÁMCI KONTINENTŮ

3. díl: OSTATNÍ EXTRÉMY POČASÍ DLE DRUHU PRVKU/JEVU

4. díl: EVROPSKÉ EXTRÉMY POČASÍ PODROBNĚ

5. díl: EXTRÉMY POČASÍ V ČESKÉ REPUBLICE

Stránka přináší přehled nejvýznamnějších extrémních projevů na Zemi, co byly za dobu sledování a měření projevů počasí lidmi zaznamenány v různých částech Světa. Jedná jednak o absolutní zemské extrémy projevů daných meteorologických prvků a jednak o další dílčí extrémy ve vztahu ke konkrétnější oblasti Světa, kde je takový průběh daného prvku neobvyklý a v historii se až doposud význačněji zatím neprojevil. Extrémy jsou začleněny do stručné přehledové mapy Světa se základní informací například o extrémní hodnotě projevu daného jevu. Vedle toho jsou zobrazeny na podrobnější mapě s dalšími doplňujícími informacemi o změřeném a zaznamenaném extrému a do třetice je zobrazen jejich pouhý výpis s chronologickým členěním vzestupně od delší minulosti až po nejnovější extrémy.

Druhá část stránky přinese obecné zajímavosti ohledně extrémnosti jednotlivých druhů počasí z hlediska Světa, resp. ty které platí při výskytu jevu kdekoli. Spíše než o naměřené extrémní hodnoty se jedná o obecné zajímavé hodnoty jevů, například o teplotě blesku, průměrného počtu bouřek na Světě během jednoho dne atd.

Třetí část stránky přináší extrémní údaje a případné následky extrémního vývoje počasí z hlediska různých meteorologických jevů a prvků jako jsou horka, sucha a požáry, zimní počasí, bouřky, hurikány, tornáda, silný vítr a podobně. Jde o dílčí extrémy a další extrémy z různých oblastí. Mapa pěkně ukazuje, kde je soustředěno nejvíce extrémů a jaké extrémy v dané oblasti převažují.

Čtvrtá část, druhé poloviny MSEP, přináší detailnější rozpracování extrémů počasí v Evropě a to hlavně vlivem mnohosti informací v mapě 3. dílu, která by se v případě dalších údajů stala velice nepřehlednou. Hlavní a dílčí extrémy počasí budou tedy uvedeny ve speciální samostatné mapě Evropy.

Pátá a poslední část celého cyklu MSEP rozpracuje ještě pro srovnání a komplexnost základního přehledu extrémy počasí v České Republice a to zejména z hlediska teplotních, srážkových, sněhových extrémů či případně dalších. Půjde o absolutní extrémy v rámci ČR či také o některé dílčí extrémy.

Světové počasí přináší různé extrémní projevy počasí, které jsou pro danou klimatickou oblast buďto přímo běžné a nebo nějakým způsobem vybočují z normálu a průběh daného prvku je v dané oblasti hodnocen jako extrémní, případně význačný. Ve vztahu k ostatním lokalitám zejména těm s odlišným klimatem a zeměpisnou polohou se jedná ovšem o extrémy nepředstavitelné a většinou se v těchto oblastech daný extrém nemůže objevit, resp. se takto meteorologické prvky zde nekonají. To, zda se stává klima jiných oblastí extrémnější a objevují se v nich jiné extrémní projevy meteorologických prvků či extrémní projevy daných prvků jsou ještě extrémnějšími řeší problematika globální klimatické změny. Zde zobrazujeme oficiální absolutní světové extrémy doposud naměřené, změřené či pozorované či extrémy ve vztahu k dané oblasti za různá časová období. Data budou dle potřeby doplňována a aktualizována - MSEP vzniká od prosince 2016 do cca konce února 2017 a jednotlivé díly budou přidávány postupně.


1. DÍL: ABSOLUTNÍ SVĚTOVÉ EXTRÉMY POČASÍ

Popis mapy: Základní popis mapy a stavu zobrazeného na ní vidíte přímo u mapy v barevných boxech. První mapa zobrazuje absolutní světové extrémy, tzn. zaznamenané naměřené údaje zejména o teplotě, srážkách, větru aj. prvcích či jevech, které nemají za dobu měření na celém Světě obdoby. Neznamená to, že se nikdy v historii nikde na Světě (ani v nedostupných oblastech nejen bez měření, ale ani bez výskytu jakéhokoli prvku co by dokázal změřit či zdokumentovat stav počasí) nevyskytly třeba i extrémnější hodnoty průběhu prvků či výskytu jevů. Jde o absolutní dosud známé extrémy počasí na Světě. Ty je nutno především vztáhnout k regionálně omezenějšímu území, alespoň ke kontinentu či jeho části reprezentující daný typ klimatu. Například nejnižší světová teplota dosažená v nedostupné oblasti Antarktidy není až tak extrémní hodnotou pro Antarktidu, ale pro Evropu (zejména jižní) to je jistě nepředstavitelná hodnota, která na tomto kontinentu nemůže být za současných podmínek nikdy dosažena. Ještě extrémnější bude tato hodnota pro třeba pro Afriku a Austrálii. Naopak pro Antarktidu bude nemožná nejvyšší naměřená teplota na Světě ze severní Afriky. Svět přináší ohledně klimatu a jeho význačností značné protipóly, které od sebe také dělí značná vzdálenost a rozdílné podmínky ve vztahu planety Země a základního zdroje energie a tepla, žhavé hvězdy Slunce. Od toho se odvíjejí teplotní i srážkové charakteristiky a nastávají různé převládající synoptické situace, které jsou v některých případech význačné až extrémní (např. vydatné sněžení a obrovské množství sněhu, neobyčejně silné krupobití, nárazy větru, trvalý přísun horkého a suchého vzduchu a podobně). Nejnižší roční průměrné srážkové úhrny z pouštní oblasti Jižní Ameriky jsou pro zbytek země těžko představitelné. A nejnižší průměrná vlhkost z Antarktidy též, z hlediska této oblasti jako takové nejde o takový extrém jako z pohledu ostatních oblastí Světa. Maximálně extrémní situace z historie jsou pak zobrazeny právě na této mapě.

Mapa:


2. DÍL: ABSOLUTNÍ KONTINENTÁLNÍ EXTRÉMY POČASÍ

Popis mapy: Vedle obecného popisu, který je uveden v boxech přímo na obrázku, lze dodat následující. Druhá mapa přináší absolutní kontinentální Extrémy či jinými slovy dílčí světové extrémy. Nejsou zde promítnuty absolutní extrémy Světa zobrazené a okomentované v 1. dílu, jinými slovy na 1. mapě. Tyto extrémy, které jsou zobrazeny na této, 2., mapě zobrazují nejextrémnější situace z hlediska především teplot a srážek, které se objevily v rámci jednotlivých kontinentů. A opět je nutné konstatovat, že jde o velkou vzdálenost a tím pádem velké změny v klimatických podmínkách. Vidíme, že nejvyšší teploty co byly kdy naměřeny jsou relativně srovnatelné na všech kontinentech Světa kromě Antarktidy. Tam je nejvyšší naměřená teplota podstatně nižší a pro tento kontinent jde o extrém, z hlediska ostatních jde naopak o dosti nízkou maximální teplotu. Z hlediska minimálních teplot pochází nejméně mrazivé hodnoty z Jižní Ameriky, Afriky a Austrálie - i ve vztahu k našemu území jde o poměrně vysoké teploty ohledně absolutního extrému (viz mapa 5). Evropa má nižší absolutní minimum teploty jen díky mrazivému Rusku na severovýchodě kontinentu v evropské části této země. V asijské části byla změřena ještě o něco nižší teplota a jde též o nejnižší teploty kontinentu Asie, neboť v jižní Asii nelze takových hodnot dosáhnout. Podobné je to se srážkami, které v minimech dosáhly v Antarktidě i 2mm v průměru, ale v maximu i více než 800mm. Přesto je tato maximální hodnota pro četná místa na Světě stále hodně nízká ve vztahu k extrémům tohoto prvku za toto časové období, viz mapa.

Mapa:


3. DÍL: OSTATNÍ EXTRÉMY POČASÍ DLE PRVKU/JEVU

Popis mapy: Na třetí mapě vidíte ostatní extrémy řazené dle jednotlivých druhů meteorologických či jiných jevů a prvků (např. maximum teplot, bouřkové jevy, zimní jevy atd.). Mapa zobrazuje i extrémy, které nelze vztáhnout k určité blíže určené lokalitě než k vodní ploše, kontinentu nebo jen k celému Světu. Z této mapy je jasně patrné, kolik kterých druhů extrémů na Světě převládá a kde je kterých druhů nejvíce. Mapa samozřejmě neobsahuje kompletní zaznamenané extrémy počasí, neboť to není zdaleka v její kapacitě a ani v kapacitě této stránky za předpokladu rozdělení do jednotlivých map. Na první pohled vidíme, že nejvíce bouřkových a tornádických jevů převládá v extrémech kolem Severní Ameriky a podobně je tomu v případě hurikánů, nejvíce se jich vyskytlo v extrémech kolem Atlantiku a v Tichém oceánu. USA jsou bohaté i na zimní extrémy. Proto je také na mapě v oblasti USA největší problém s přehledností vlivem velkého množství zobrazených informací. Podobné je to ale v případě Evropy vzhledem k měřítku mapy, nicméně zde situaci vyřeší 4. díl MSEP, který nabídne evropské extrémy podrobněji rozpracované. Zde jsou uvedeny ty základní ve stručné podobě. Čtvrtá mapa je více rozpracuje, zatím na ní ovšem pracujeme.

Mapa:


4. DÍL: EVROPSKÉ EXTRÉMY POČASÍ - V PŘÍPRAVĚ!

Popis mapy:

Upozornění: Stránka je ve výstavbě. Vzhledem k tomu, že je již veřejně přístupná, aby mohly dosavadní dokončené informace již sloužit, omluvte případné nepřesnosti a chyby v zobrazení. Děkujeme MA!
Poslední aktualizace stránky:

28.2.2017

Sdílej to - Stránky
Sociální sítě:
URL:
BBcode:
HTML:
Facebook Like:


Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Hodnotit mohou pouze přihlášení uživatelé.

Prosím přihlaště senebo se registrujte pro možnost hodnocení.

Zatím nikdo nehodnotil.
Textová reklama

> Luckyart - reklamní agentura

> Jooble - práce v ČR

> E-shop se superpotravinami

> Zdravotní magazín

> Stropní ventilátory, a nebude vám horko

> Knihovna Chrášťany, Obec Chrášťany

Chcete zde mít svůj banner nebo textový odkaz na Vaše stránky? Je to možné, pokud dojde ke vzájemné výměně odkazů. Zde se budou zobrazovat reklamy na stránky nesouvisející s naší činností, které mají zájem o výměnu odkazů. Je možné sjednat lepší pozici reklamy na našem webu. Lepší pozici mají automaticky veškeré odkazy na stránky společností, které s námi spolupracují a odebírají od nás informace. V případě zájmu či jakýchkoli dotazů k reklamě, spolupráci či podpoře nám napište na info@meteoaktuality.cz.

Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Organizace a stránky

Naše logo:

TOPlist

Náš partner pro design:

TOPlist

Hlavní evropské meteorologické organizace:

Stránky o počasí:

TOPlist

TOPlist

Dílčí povodí:

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Mapy a data

Rychlý přehled počasí a klimatu:

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Může se hodit

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

TOPlist

Vygenerované za: 0.18 sekund - 21 Dotazů(y) 3,922,648 návštěv